Objednatelů špehování mohlo být i více. Ilustrační snímek

Objednatelů špehování mohlo být i více. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policista si špehované lidi dělil do skupin, spojovaly je různé kauzy

  • 114
Policejní inspekce už neřeší jen to, pro koho sháněl policista Marian Hudec výpisy telefonů vlivných lidí, ale i co mají tyto osoby společného. Detektiv své "cíle" rozděloval do menších skupin zhruba po pěti číslech. Jednou to byli lidé z určité branže, podruhé je spojuje nějaká kauza.

Inspekce dosud neodhalila všechny, kdo byli sledováni. Každý den přiřazuje k číslům další a další jména, o jejichž výpisy telefonů požádal detektiv varnsdorfské policie. Jedno už je ale jisté, je to zdánlivě nesourodá skupina politiků, lobbistů, právníků, podnikatelů, soudců i novinářů.

Inspekce vidí jedno z řešení v rozdělení těchto lidí do menších skupin. A to podle toho, kdy je policista předkládal ke schválení děčínskému soudu. Inspekce zjistila, že Hudec byl u soudu mnohokrát a pokaždé přinesl zhruba pět čísel.

Například 24. února 2010 přistála soudci na stole žádost o podrobnou lustraci telefonu Jana Vodrážky, jeho bratra Martina, jejich otce Václava a Zdeňka Procházky. Všichni se podílejí na řízení bezpečnostní agentury SSI. (čtěte více o lustrování Jana Vodrážky)

Tato skupina by nasvědčovala jedné z vyšetřovacích verzí, která míří k tomu, že za některými případy může stát bezpečnostní agentura ABL. Ta to popírá.

Podobnou linku lze najít i u další Hudcovy várky z května 2010. V ní figurovaly telefony předsedy a místopředsedy místního sdružení TOP 09 v Praze 11 Stanislava Urbánka a Jana Vašíčka. Oba politiky už dříve ABL špehovala.

Zcela jinou skupinou jsou však lidé ze seznamu, který přinesl policista k soudu 11. března 2010. Tehdy žádal o lustraci čísla lobbisty Michala Kuzmiaka a novinářů MF DNES Janka Kroupy a jeho dvou spolupracovníků. Všichni tři reportéři psali o třaskavé kauze, podezřelém pozadí nákupu transportérů Pandur pro armádu.

V polovině února se případ začal stáčet směrem k ČSSD a jejímu šéfovi Jiřímu Paroubkovi, jehož vláda o nákupu pandurů rozhodla. A 19. února vystoupil Paroubek s prohlášením, že za kauzou Pandur stojí lobbista spojený s TOP 09 Michal Kuzmiak. Svá tvrzení nikdy nedoložil. Ani nemohl, nebyla pravdivá.

Nyní se však Paroubkova slova jeví jako důležitá, mohou vysvětlovat, proč se reportéři ocitli na Hudcově seznamu s Kuzmiakem. Zajímavá je rovněž skupina, o jejíž sledování žádal policista 16. října 2009, tedy nedlouho poté, co Ústavní soud zrušil předčasné volby do Sněmovny. Jména totiž souvisí s volbami.

Pavel Rychetský byl předsedou Ústavního soudu. Politický zpravodaj serveru iDNES.cz Josef Kopecký detailně referoval o jeho rozhodování. A lobbistka Jana Mrencová se podílela na kampaních.

Otázkou tedy je, zda objednavatelů špehování nebylo víc. To musí zjistit policejní inspekce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video