Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Policista obžalovaný z braní úplatků sledoval utajeného svědka, skončil ve vazbě

  • 19
Bývalý inspektor cizinecké policie Pavel Kábrt po obědě zaparkoval svůj mohutný bílý mercedes u soudní budovy karlovarského okresního soudu. Obžaloba ho viní, že za úplatu legalizoval pobyt cizinců. Na líčení už byl nejméně dvacetkrát. Tentokrát ho ale soudce Tomáš Mahr poslal bleskově do vazby.

Usměvavý a sebevědomý mladý muž ve slušivém modrém obleku tak seděl během hodiny v policejní škodovce s pouty na rukou. V úterý se totiž Kábrt přišel podívat na výslech utajeného svědka vietnamské národnosti, který svědčil pod jménem Jiří Vyskočil v jiné místnosti.

Soudce v tu dobu řešil případ Kábrtova bývalého kolegy Radka Kocába. 

Když soudce výslech zmiňovaného svědka ukončil, přerušil líčení. Po přestávce už Kábrt v jednací síni nebyl. Podle policistů totiž sedl do osobního vozu a pronásledoval policejní auto, které odváželo svědka. To vyhodnotil soudce jako vážné porušení zákona a poslal Kábrta nekompromisně do vazby.

"Stala se taková nepříjemná věc. Za policejní vozidlo se pověsil nějaký jiný vůz. Policisté několikrát změnili směr jízdy," řekl soudce Tomáš Mahr. Policisté si přivolali na pomoc další hlídku a automobil zastavili. "Ve vozidle byl obžalovaný Pavel Kábrt," pokračoval Mahr.

Kábrt i jeho obhájce ovšem toto tvrzení považují za nesmysl. "Jel jsem od soudu a policisté mě zastavili asi tři sta metrů od soudní budovy. Nikoho jsem samozřejmě nepronásledoval a nesledoval," řekl Kábrt.

Obhájce chtěl vidět zprávu policie. Tu soudce na papíře za chvíli přinesl. Na otázku soudce, proč v úterý odešel z přelíčení a nevrátil se na něj po přestávce, Kábrt odpověděl, že ho zajímal jen výslech utajeného svědka.

"Že jste opustil soudní síň po výslechu utajeného svědka, je tedy také náhoda?" ptal se Mahr v souvislosti s tím, že Kábrt označil "pronásledování" policejního vozu také za náhodu. "Pak už mě líčení nezajímalo," odpověděl Kábrt.

Kábrtův advokát podal na místě proti vazbě stížnost. O ní rozhodne krajský soud. Kábrt byl ve vazbě asi půl roku po svém zatčení. Podle obhájce ale nyní už ani neví, které svědky by mohl ovlivňovat, protože všichni svědci v jeho případě už byli vyslechnuti. Soudce ale uvedl, že některé se nepodařilo ani vypátrat. Důvodem mohly být právě obavy. To v úterý potvrdil i utajovaný vietnamský svědek.

Utajený svědek: Kamarád svědčil veřejně a přišla mu v obálce nábojnice

Utajený svědek, soudem pojmenovaný Jiří Vyskočil, mluvil v úterý o praktikách, které panovaly v letech 2002 až 2005 na oddělení cizinecké policie v Karlových Varech. Tam podle obžaloby bývalí inspektoři Radek Kocáb a jeho kolega Kábrt brali úplatky jako na běžícím pásu. Soud se případy obou bývalých policistů zabývá odděleně.

U soudu už dříve zaznělo, jak vše fungovalo, aby převážně Vietnamci mohli setrvat v Česku. Cizinec si naoko vzal romskou ženu z mosteckého sídliště Chánov a stejným způsobem si osvojil její dítě. Další pak chtěl vážně osvojit nebo si již osvojil nezletilé dítě z Vietnamu, které v Česku žilo u příbuzných. Díky tomu a úplatku mohli cizinci zůstat v Česku.

"Trvalý pobyt zajistily i falešné sňatky s českou holkou. Pak lidé dostali za krátkou dobu povolení," řekl svědek alias Vyskočil. "Platilo se dva až tři tisíce eur, což tenkrát dělalo nějakých sedmdesát tisíc korun," pokračoval s tím, že Kocábovi nikdo přímo peníze nedával. "Osobně ho neznám. Znám ale jeho jméno, vím tedy, o koho jde a mezi dalšími Čechy bych ho poznal," uvedl.

Dále řekl, že úplatky šly k policistovi či policistům přes prostředníky. "Slyšel jsem, že šel za peníze legalizovat i pobyt dětí. Děti zde neměly přímé biologické rodiče. To bylo možné za šest tisíc dolarů," pokračoval s tím, že i v tomto případě on nikdy neuplácel, že peníze Kocábovi nedával a že peníze šly přes zprostředkovatele, což byla podle jeho slov známá a zaběhnutá praxe. Do Česka se tak dostávali například příbuzní těch, kdo tu už pobyt měli.

Kocába obhájkyně se ptala, proč chtěl svědek vypovídat v utajení. "Mám strach z policistů, některé totiž znám. Vypovídat jsem nechtěl, protože to je mafie. Kamarád byl také svědek a přišla mu v obálce nábojnice," řekl s tím, že dva zprostředkovatelé mohli odhadem zorganizovat každý tak 50 akcí, za něž brali úplatky. Mluvil ale jen o oněch dvou mužích. Ve skutečnosti figurovalo podle obžaloby v případu lidí víc.

Při domovní prohlídce u Kocába našli detektivové přes čtyři miliony korun. Kábrt zase se svojí vietnamskou přítelkyní koupil dům za šest milionů. Oba muži se zpovídají ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z braní úplatků. Hrozí jim deset let vězení.


Video