Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší představitel české justice

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší představitel české justice | foto: ČTK

Policista nelegálně sháněl výpisy mobilů, špehoval i Rychetského

  • 190
Policejní vyšetřovatel získával výpisy telefonních hovorů předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského a dalších vlivných lidí, zjistila MF DNES. Zjistil o nich, s kým a jak dlouho si volali, kde se pohybovali a jaký měli denní režim. Minimálně jeden výpis skončil u Bártovy ABL.

Detektiv cizinecké policie z Varnsdorfu Marian Hudec nanosil v letech 2009 a 2010 k děčínskému soudu žádosti o výpisy desítek telefonních čísel. Aby mu to soudce povolil, tvrdil, že čísla jsou důležitá pro vyšetřování obchodu s bílým masem. S případem ale neměla nic společného.

Jednou z několika desítek obětí byl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, patřil k nim také právník blízký ČSSD Miroslav Jansta. Nebo manažer firmy ČEZ Daniel Rous. "Byl to pro nás jen formální úkon, neměli jsme možnost si informace policisty ověřit," říká předseda děčínského soudu Miroslav Kureš.

Případ odhalila Inspekce policie. Je to nejzávažnější případ, se kterým se kdy setkala.

Rychetského výpisy jsme určitě nechtěli, tvrdí policista

O výpis Rychetského telefonu požádal důstojník Marian Hudec 16. října 2009. Bylo to měsíc poté, kdy Rychetského Ústavní soud zrušil předčasné volby do Poslanecké sněmovny. "Ano, při vyšetřování případu se nechávala dělat nějaká telefonní čísla. Bylo to přes jistý zdroj, který tam byl," přiznal Hudec.

Vůbec si prý nepamatuje, jaká jména to byla. Pak ale ujišťoval, že Rychetský mezi nimi nebyl. "Já bych se k takovým číslům v životě nedostal."

Případ je velmi vážný i proto, že ukázal, jak lze obejít systém lustrací telefonních hovorů. Jeho garantem je soud, který povolení k zásahu do práv lidí vydává.

K odhalení pomohly informace MF DNES

Na případ inspekci přivedla MF DNES, když rozkrývala aktivity bezpečnostní agentury ABL. MF DNES před měsícem zjistila, že ABL disponovala telefonními výpisy bezpečnostního ředitele ČEZ Daniela Rouse za téměř půlroční období - od října 2009 do ledna 2010. Redakce se o tom dozvěděla ze zdrojů ABL. A získala i kopii těchto výpisů, z nichž je zřejmé, že s nimi pracovala detektivní divize této firmy. Zmíněné výpisy obstaral právě detektiv Marian Hudec.

ABL v té době patřila neformálnímu šéfovi Věcí veřejných Vítu Bártovi. On i jeho bratr Matěj Bárta, který firmu nyní vede, se od špehování Rouse před měsícem distancovali a řekli, že s tím firma nemá nic společného.

Kdo si výpisy u Hudce objednával, se zatím neví. Jedním z možných klíčů by mohlo být právě to, že data Daniela Rouse měla k dispozici právě Bártova ABL.

,

Video