Výhružné SMS. Ilustrační snímek

Výhružné SMS. Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Policista, který sháněl výpisy z mobilů známých lidí, u soudu mlčel

  • 3
Soud v České Lípě začal projednávat první z případů varnsdorfského policisty Mariana Hudce, který nechal sledovat telefony desítek významných lidí. Soud se nyní zabývá případem, díky kterému na Hudcovo nelegální špehování přišla policejní inspekce.

"Nezlobte se, ale v tuto chvíli nemám chuť o tom hovořit," řekl Hudec redaktorovi MF DNES. Podobně nemluvný byl i 19. října před soudem v České Lípě, který se případem začal zabývat. "Obžalovaní v zásadě před soudem k věci nevypovídali," řekl soudce Milan Vencl.

Marian Hudec

Hudec je souzený spolu se svým známým, bývalým důstojníkem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Michalem Kondlem, který měl přezdívku Kondor. Ten si po odchodu od policie založil v Mělníku detektivní kancelář, a když po něm chtěl klient loni v květnu obstarat důkazy o nevěře manželky, obrátil se na Hudce, aby mu zjistil, s kým si žena telefonuje.

Hudec už měl v té době zkušenosti se získáváním výpisů z telefonů vlivných lidí, a tak požádal soud v Děčíně o povolení výpis získat. Zdůvodnil to jako mnohokrát před tím tak, že výpis potřebuje kvůli vyšetřování rozsáhlé kauzy obchodování s lidmi.

Jenže detektivové pak žárlivému manželovi výpis předali jako důkaz a on ho ukázal manželce.

"Když mi ho manžel ukázal, rozčílilo mě, jak je možné, že operátor dává můj výpis někomu dalšímu. Na Telefónice mi pak řekli, že výpis vydali na pokyn policie. Proto jsem podala stížnost. Doufám, že jim to neprojde," řekla žena z Prahy, která s manželem žije dosud.

Případ "nevěrné manželky" odhalil masivní špehování

Při prošetřování tohoto případu policejní inspekce postupně přišla na to, že varnsdorfský policista podobně sledoval třeba telefony předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, manažera ČEZ Daniela Rouse, předsedu a místopředsedu TOP 09 v Praze 11 Stanislava Urbánka a Jana Vašíčka, starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého z TOP 09, poslance a šéfa pražské sociální demokracie Petra Hulinského či vlivného právníka Miroslava Janstu.

V letech 2009 a 2010 takto získal telefonní výpisy 69 známých lidí v Česku (více zde).

Pro koho Hudec informace získával, není jasné. Případ je tak rozsáhlý, že jeho vyšetřování zatím není u konce. Ani podrobné kontroly majetku zatím nedovedly vyšetřovatele k odpovědi, proč Hudec telefony desítek významných lidi špehoval.

"Jeho motivy jsou nejasné. Jestli dostal za výpisy zaplaceno a kolik, nevíme. Průběžně kontrolujeme jeho účty, ale žádné vyšší částky jsme na nich nezjistili. Ani nijak zvlášť neutrácí a nežije si nad poměry," přiblížil jeden z vyšetřovatelů.

Soudci z Děčína Hudcův případ nechtěli

Před soudem je proto dosud jen "případ nevěrné manželky". Původně ho měl řešit soud v Děčíně, jenže soudce, který dostal spis přidělený, oznámil, že Hudce osobně zná, a kvůli možné podjatosti se z případu vyloučil.

Další odmítl věc převzít s ohledem na kárné žaloby, které po propuknutí skandálu podal na osm děčínských soudců ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (více zde). Kárné žalobě nakonec čelí jen sedm lidí, jedna soudkyně totiž mezitím odešla do důchodu.

Na Českou Lípu padla volba proto, že je blízko a zároveň leží mimo Ústecký kraj. Líčení bude pokračovat 13. prosince, kdy by již mohl padnout rozsudek. Hudcovi i Kondlovi hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby a neoprávněné nakládání s osobními údaji až tři roky ve vězení.


Video