Tomáš Gregor svědčil před porotou v případu souvisejícím s Berdychovým gangem.

Tomáš Gregor svědčil před porotou v případu souvisejícím s Berdychovým gangem. | foto: Profimedia.cz

Policista dostal kolegy za mříže, teď jiné bránil

Před obvodním soudem pro Prahu 6 vypovídal policista Tomáš Gregor, který výrazně přispěl k odhalení Berdychova gangu. Ve vzpomínkách se vracel o pět let zpět, kdy z Česka utekl jeden z členů gangu Maroš Šulej. Svých bývalých kolegů se tentokrát zastal. Tvrdil, že ho tehdy nemohli zastavit.

"Zdá se mi nelogické, že by obžalovaní umožnili uniknout člověku, na kterého shromažďovali poznatky o trestné činnosti," řekl Tomáš Gregor.

Spolu policistkou Helenou Khanovou v minulosti ukázali na spojení jejich nadřízeného detektiva Josefa Opavy s Berdychem, za což je ocenil i prezident republiky. Gregor ale u soudu zdůraznil, že nebýt předchozí práce obžalovaných, nemusel být gang kolem Berdycha vůbec odhalen.

"Nebýt Čermáka a Janečky, tak by v září 2004 asi rozsáhlé zatýkání nebylo," poznamenal Gregor. V rukách policie tehdy skončilo kolem 40 lidí.

Šulej letěl z Ruzyně na cizí pas
Někdejší komisaři Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Čermák a Janečka podle žalobce sledovali 18. ledna 2002 na letišti Ruzyně pohyb tehdy třicetiletého Šuleje a jeho přítelkyně Alexandry Dzurkové.

O muže se prý zajímali už několik měsíců kvůli podezření z páchání zločinů, podle obžaloby měli i informaci o tom, že je zapleten do nelegálního prodeje zbraně. Přesto podle obžaloby umožnili, aby Šulej s přítelkyní odletěli na cizí pasy jako Pavel Sekal a Jana Bártová do irského Dublinu.

Čermák pár měsíců předtím založil na útvaru spis Mari týkající se vražd, loupeží a únosů spáchaných v policejních uniformách. Až na podzim 2004 byl ale vedle Berdycha obviněn z účasti na těchto zločinech i uprchlý Šulej.

Obžalovaní tvrdí, že počátkem roku 2002 ještě vůbec netušili, že jde o člověka jménem Šulej. Znali ho prý pouze pod přezdívkou Mari, slyšeli, že pochází ze Slovenska, kde prý působil jako policista u zásahové jednotky, a že trestnou činnost páchá sám nebo ve skupině.

Když jim tehdy na letišti cizinecká policie řekla, že pas podezřelého muže není falešný, nechali Šuleje prý po telefonické konzultaci se svým nadřízeným Emilem Bielecem odletět.

"I kdyby tehdy Šuleje zadrželi, nemohli by ho kvůli trestné činnosti v policejních uniformách obvinit, protože tehdy šlo jen o operativní poznatky, důkazy ještě nebyly," prohlásil Gregor.

Skutečnému Boudovi byl Šulej podobný
V květnu 2003 podle Gregoraj jeden z lidí kolem Berdycha o zločinech Šuleje blíže promluvil. Podle něj se také zjistilo, že Šulej vystupuje pod jmény Pavel Sekal a Jiří Bouda, přičemž minimálně Bouda podle Gregora skutečně existuje, dokonce se s ním setkal.

"Bouda říkal, že mu ukradli doklady. Se Šulejem si jsou velice podobní," konstatoval Gregor, podle kterého si Šulej evidentně při volbě falešné identity vybíral typově shodné muže. "Hovořili jsme i s Bártovou, která řekla, že u ní byl Šulej ubytován," dodal policista.

V roce 1998 byl podle něj člověk jménem Jiří Bouda zadržen v belgických Antverpách kvůli kuplířství a převaděčství. Interpol tehdy podle otisků prstů zjistil, že Bouda a Šulej je týž člověk.

"Jsem si stoprocentně jistý, že osoba, která na území České republiky páchala trestnou činnost jako Šulej, Bouda a Sekal, je ta osoba, která byla zadržena v Irsku s Tomášem Půtou," dodal Gregor, který Šuleje viděl loni u irského soudu. Podle něj se Půta i Šulej také v Irsku pohybovali s falešnými doklady.

Oba muži byli v Irsku zatčeni koncem loňského srpna a v tamní vazbě čekají na verdikt o tom, zda budou vydáni do České republiky ke stíhání za účast na loupežích Berdychova gangu údajně spolčeného s policisty.

Čermákovi a Janečkovi kvůli Šulejovi hrozí za zneužívání pravomoci veřejného činitele šest měsíců až tři roky vězení. Oba ale  tvrdí, že sledovaný muž nebude před odletem z republiky zadržen, rozhodl jejich nadřízený Bielec. Ten to při vyšetřování popřel. Nyní ale k soudu bez omluvy nepřišel. 

,

Video