Vůz manželů Jadrných, který naboural policista Michael Čaš - Jiří Jadrný seděl v tomto voze v neděli večer 23. července jako spolujezdec, řídila jeho manželka. V Místecké ulici do nich naboural opilý šéf dopravní policie ve Frýdku-Místku Michael Čaš. Podle Jadrného policista řídil a navíc chtěl z místa nehody ujet. | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

Policista Čaš při nehodě řídil, prokázala inspekce

  • 257
Vyšetřování Inspekce ministra vnitra prokázalo, že opilý policista Michael Čaš o víkendu v době nehody svého vozu skutečně řídil. Bude propuštěn, řekl ministr vnitra František Bublan ČRo1-Radiožurnálu. Šéf inspektorátu ve Frýdku-Místku tvrdil, že řídila osoba jemu blízká.

Svědkové ale vypověděli, že v době nehody byl šoférem právě Čaš. Seděl za volantem a skoro vůbec nemohl mluvit. Policisté podle svědků Čašovi naměřili 3,6 promile. - více zde

"Jde o těžkou opilost. Odpovídá zhruba dvanácti dvanáctistupňovým pivům," řekl psychiatr z městské nemocnice v Ostravě Leopold Kozár.

Ministr vnitra František Bublan v rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že Michaela Čaše čeká vyhazov. "Tak ten bude propuštěn ze služebního poměru zcela jistě, protože se prokázalo, že to vozidlo řídil. Jsou na to i důkazy, nelze se k němu chovat jinak."

Celý rozhovor s ministrem vnitra odvysílá Radiožurnál v pořadu O kom se mluví dnes ve 12:30.

Vyšetřování pokračuje, na další informace čekají také Čašovi nadřízení. O jeho dalším působení u policie ve Frýdku-Místku by měli rozhodnout do konce týdne. "Návrh na zahájení trestního řízení ještě není," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.

Svědek musel vzít opilému řidiči klíče
Podle policie Michael Čaš v neděli v noci narazil svým vozem do auta, které jelo před ním v Místecké ulici v Ostravě. Řidička Martina Jadrná a její šestiletý syn se při nehodě lehce zranili. Žena měla zablokovanou páteř a stejně jako její syn pohmožděnou hlavu. - více zde

Michael Čaš po nehodě policii uvedl, že nabouraný vůz řídil jemu blízký člověk. Po nehodě řidič v šoku odešel. Čaš tvrdí, že v době nehody spal a vzbudil jej náraz. Až po nehodě přesedl na místo řidiče a zapnul výstražná světla.

S tím ale naprosto nesouhlasí manžel zraněné ženy a otec zraněného dítěte Jiří Jadrný. "Nikdo kromě Čaše tam nebyl. On sám vůbec nekomunikoval. Chtěl nastartovat a odjet. Naštěstí se mi podařilo vzít mu klíčky," řekl MF DNES Jadrný. - více zde

Jak to bylo se svědky?
Kromě manžela řidičky Martiny Jadrné je dalším svědkem zdravotní sestra Andrea Radomská a její přítel Petr Štípal. Na místě nehody zastavili jen pár sekund poté, co k ní došlo. Dopravní policii podle svých slov sami nabídli kontakt na sebe.

"Napsali si ho, ale dodnes o naše svědectví nikdo nestál," řekla Radomská na začátku týdne reportérům MF DNES. Ostravští policisté až ve čtvrtek vysvětlili, proč jména svědků nepředali inspekci. Prý šlo o nedopatření.

"Z dosavadního průběhu šetření oddělení vnitřní kontroly vyplývá, že dopravní policista si zapsal do poznámek i s iniciály a telefonem uvedeného svědka, a to na druhou stranu listu z šetření," vysvětlil mluvčí ostravských policistů Milan Klézl.

Poznámky pak podle něj policista předal kolegovi, který "věc počítačově zpracovával." A tento kolega do hlášení svědka Štípala nezapsal. Prý proto, že nebyl přímým svědkem dopravní nehody.

Podle Klézla jsou ale poznámky se jménem i telefonním číslem součástí spisu. "Není důvod spekulovat o tom, že policie chtěla svědka zatajit," dodal mluvčí. Ředitel policie v Ostravě po skončení vyšetřování rozhodne, jestli někoho za tuto chybu potrestá.

Byl to vzorný policista
Podle Čašova kolegy se o šéfovi inspektorátu říkalo, že pije, ale svou práci prý zvládal. Michael Čaš je u policie přes 15 let. Dopravní inspektorát ve Frýdku-Místku řídí od roku 2002.

"Jde o bezproblémového policistu s dobrými výsledky. Neměl žádné kázeňské tresty, pouze odměny. I pro vedení je to, co se stalo, překvapující," řekla v úterý mluvčí frýdeckomístecké policie Jana Posová.

Jak to stojí v zákoně
Pokud by Michael Čaš své auto v době nehody neřídil, skutečně by nemusel policii prozradit, kdo za volantem seděl. Silniční zákon sice nařizuje vlastníkovi auta říci, kdo v době spáchání přestupku auto řídil. Ale blízkých osob se to netýká.

"Podání vysvětlení může být odepřeno, jestliže by takovým osobám nebo osobám blízkým hrozilo nebezpečí postihu za přestupek, popřípadě za trestný čin," uvádí se v silničním zákoně v odstavci 4. - více zde

Zřejmě na to policista ve své výpovědi spoléhal.

ČTĚTE TAKÉ:
Obyčejní řidiči pochopili, teď jsou na řadě policisté


Video