Policii zasáhne odliv zkušených

  • 101
Přesně opačný efekt, než se čekalo, bude mít služební zákon, který v minulých dnech schválila sněmovna. Hrozí, že od policie odejdou zkušení důstojníci a zůstane jen mladá generace. Schválená norma má policistům zvýšit platy tak, aby ze služby neodcházeli za výnosnějším povoláním.

Jenže: hlavně příslušníci, kteří odsloužili více než patnáct let, se už nemohou dočkat okamžiku, kdy zákon začne platit. V ten moment totiž podají výpověď.

Důvod? Díky zákonu budou každý měsíc pobírat až do důchodového věku rentu ve výši téměř poloviny platu, aniž budou muset pracovat.

"Na ten zákon čekalo mnoho policistů. Odejdou a těžko se bude za ně hledat náhrada," upozorňuje bývalý šéf policejního Úřadu finanční kriminality a ochrany státu Martin Pavlík. Kolik policistů odejde, si v současnosti netroufá nikdo odhadnout. Příslušníci, kteří mají namířeno do civilu, o tom veřejně mluvit nechtějí.

Ministerstvo vnitra, které zákon předkládalo, nicméně na přímý dotaz připouští, že odliv "kádrů" je nevyhnutelný. "V prvním roce účinnosti zákona předpokládáme zvýšený počet příslušníků, kteří skončí. Dokončí se tak generační obměna bezpečnostních sborů," popisuje efekt zákona Jiří Hájek z tiskového oddělení ministerstva.

Stejné výhody budou mít i dozorci ve věznicích a hasiči, největší potíž však vznikne u policie, kde je potřebné, aby starší policisté předávali zkušenosti mladším. "Nepochybně budou odcházet velmi zkušení policisté, ale nedomníváme se, že bude problém je nahradit mladými, kteří získají vzdělání na policejní akademii," nabízí řešení Hájek.

Ale nebudou jim chybět právě praktické znalosti? "Zejména v policejní práci je praxe potřebná. Sebelépe vzdělaný policista se ještě musí leccos naučit od starších kolegů," míní Pavlík. 

K odchodu se chystají především ti, kteří u policie slouží kolem dvaceti let. Až do důchodu jim stát bude každý měsíc vyplácet rentu, která se bude rovnat téměř polovině jejich současného platu. 

"Policista s takovou praxí už zpravidla sedí na dobře placeném místě. Má zhruba čtyřicet tisíc korun. Odejde, bude dostávat zhruba polovinu a může se věnovat nějaké klidnější práci," přibližuje plány mnohých Pavlík.

Kromě renty budou mít odcházející důstojníci a další lidé z bezpečnostních složek nárok na odchodné. To může činit až osminásobek měsíčního platu. Ministerstvo tvrdí, že peníze na výslužné chybět nebudou. Už při přípravě zákona se s tím počítalo.

"Jedna miliarda korun je nejen dostatečná na pokrytí těchto odchodů, ale podle našich odhadů - které mimo jiné vycházejí ze zkušeností armády - je výrazně nadhodnocena," uklidňuje Hájek.

Zákon, který se podařilo protlačit sněmovnou navzdory vládním úsporným škrtům, zvedne sedmdesáti tisícům příslušníků průměrný plat o třetinu, tedy asi o sedm tisíc korun.

MF DNES nedávno upozornila, že podle první verze předpisu by rentu dostávali i ti, kdo budou muset odejít ze služby kvůli tomu, že spáchají zločin. Úředníci nakonec zákon upravili tak, že na výhody mít nárok nebudou. Bez peněz odejde i ten, kdo "poruší služební slib tím, že se dopustí zavrženíhodného jednání".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video