Policie se možná bude muset kvůli nového policejnímu zákonu potýkat s nedostatkem pracovních sil. Ilustrační foto

Policie se možná bude muset kvůli nového policejnímu zákonu potýkat s nedostatkem pracovních sil. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek

Policii hrozí exodus. Tisíce strážců zákona mohou dát výpověď kvůli rentě

  • 535
Policie má před sebou tři nepříjemné týdny. Do konce října jí totiž může přistát na stole až 3,5 tisíce výpovědí. Tolik policistů spadá do skupiny, na kterou se ještě vztahuje starý policejní zákon. Ten říká, že pokud někdo strávil u policie alespoň deset let, má po odchodu do civilu až do důchodu nárok na pravidelnou měsíční rentu v řádu několika tisíců korun.

Na "muže a ženy zákona", kteří této možnosti nevyužijí, se už bude napříště vztahovat nový zákon, podle kterého musí v uniformě nebo za stolem vyšetřovatele vydržet minimálně o pět let více, aby na příspěvek dosáhli. Dá se proto čekat, že řada policistů odejde kvůli rentě dřív, než by museli.

Ministerstvo vnitra i policejní prezidium o nepříjemné situaci ví. Jenže jediné, co nyní mohou dělat, je čekat.

"Ke konci září požádalo o propuštění asi 400 policistů, kteří si odsloužili deset a více let. Čekalo se, že to bude více," řekl ministr vnitra Martin Pecina. "Ale do konce října těch výpovědí může přijít ještě mnohem víc," přiznal.

Už teď policii chybí přes tři tisíce lidí. Oficiálně by mohla zaměstnávat až 47 tisíc lidí, jenže ani přes masivní kampaně se jí tabulková místa nepodařilo naplnit. Letos v září nakonec policejní prezidium nábor úplně zastavilo kvůli ekonomické krizi a škrtům v rozpočtu. Nové lidi hledá dál už jen policie v Praze.

"Na příští rok dostane policie finanční prostředky na mzdy pouze 43 581 policistů," uvedl Jaroslav Ibehej z tiskového odboru policejního prezidia. Jenže i to se ještě může změnit.

Krize policii možná pomůže

Navíc nikdo přesně nedokáže říct, jak vysoký plat budou příští rok policisté dostávat. I jich se má totiž dotknout snižování platů státních zaměstnanců o čtyři procenta.

"Potíž je, že nám nikdo zatím nevysvětlil, z čeho se procenta budou ubírat. Jestli z celkového objemu financí na mzdy, nebo z našeho čistého příjmu, který se skládá z několika částí. V druhém případě bychom ve skutečnosti přišli o 7 až 10 procent," tvrdí jeden ze západočeských policistů, který nechtěl být jmenován.

Pochybnosti potvrdilo MF DNES i několik dalších policistů.
"Otázkou, jak se s plánovaným snížením peněz na mzdy o čtyři procenta vyrovnáme, se nyní intenzivně zabýváme," řekl mluvčí Ibehej.

Je tu však i opačný pohled na to, co se může stát. Kvůli krizi by totiž mnozí policisté, kteří o odchodu do civilu uvažují, mohli naopak zůstat. Nemuseli by totiž najít jinou práci a renta, na kterou mají po odsloužení 10 let nárok, by jim k živobytí nestačila.

Nikdo nedovede odhadnout, jak by se další snížení počtu policistů projevilo na kriminalitě. Prezidium tvrdí, že by to víceméně poznat nebylo. Řadoví policisté naopak připomínají, že by se v některých ulicích objevovali ještě mnohem méně, než je tomu dosud.

"U nás už nyní slouží v noci jen jedna hlídka. Zároveň však máme limity na benzin, takže všechno objet rozhodně nestíháme," uvedl další z policistů.

Podle posledních statistik však kriminalita klesá. Alespoň v porovnání s loňskem. Zatímco loni od ledna do konce srpna řešili policisté třeba přes 99 tisíc krádeží, letos to bylo o šest tisíc méně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video