My všichni jsme Anonymous.... Snímek zachycuje demonstraci v Paříži (12. února

My všichni jsme Anonymous.... Snímek zachycuje demonstraci v Paříži (12. února 2012) | foto: AP

Policie vytáhla do boje s hackery, pomáhají i agenti BIS

  • 179
Na policejním prezidiu vznikl tým, který má za úkol vypátrat hackery, kteří v minulých dnech napadli weby ODS, Úřadu vlády nebo Ochranného svazu autorského. Policisté si na lov hackerů přizvali pomoc z Bezpečnostní informační služby.

Informuje o tom středeční vydání Práva.

"Jde o skupinu asi pěti lidí, který vede šéf odboru informační kriminality Karel Kuchařík a jsou v něm i analytici z kriminálky, a také spolupracujeme s ostatními bezpečnostními složkami," uvedla v úterý pro deník mluvčí prezidia Pavla Kopecká. iDNES.cz se podařilo zjistit, že nejde o tým ve smyslu případu pandurů, ale spíše o aktuálně zformovanou pracovní skupinu.

Podle Práva jsou v týmu i experti z BIS, kteří v rozvědce mají také na starosti počítačovou kriminalitu. Nejčerstvěji teď tým řeší útok hackerů z Anonymous na stránky Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Hackeři jsou aktivní kvůli podpisu dohody ACTA, která má omezit internetové pirátství a kterou si vydupaly zejména právě nahrávací společnosti, jež IFPI sdružuje. V krajním případě může pakt vést až k "šacování" notebooků a MP3 přehrávačů na hranicích.

Speciální skupina má podle Práva nejvíce rozpracovaný případ, kdy hackeři zveřejnili seznam všech členů ODS i s adresami. Údajně již má dost stop vedoucích přímo k architektům útoku.

Tým hodiny analyzuje obrovské objemy dat a snaží se vypátrat adresy počítačů, ze kterých útok přišel.

"Tady během pár okamžiků přistoupí na stránky zasažené útokem třeba i patnáct milionů uživatelů, takže ten objem dat a jeho analýza je neuvěřitelně velká proti běžné počítačové kriminalitě," podotkla Kopecká.

I přesto je u policie expertů na informační kriminalitu stále stejně málo a musejí si navíc vystačit se staršími počítači. Na posily ani lepší hardware totiž nejsou peníze.


Video