Policie zostřuje ochranu hranic

  • 26
Přestože summit začíná až za měsíc, policie už nyní důkladněji kontroluje hranice. "Je připraven celý systém kontrol, které budou na státních hranicích," sdělil ministr vnitra Stanislav Gross. Podle mluvčího Československé anarchistické federace Ondřeje Slačálka už policie některé lidi do země nepouští.

"V úterý 22. října nevpustili slovenského studenta, který měl nastoupit ke studiu v Praze. Policie mu sdělila, že je v České republice až do jednatřicátého listopadu nežádoucí," tvrdí Slačálek.

Mluvčí anarchistické federace nepopírá, že slovenský student má anarchistické názory.

"Jeho nevpuštění do země pro politický názor pokládáme za akt státní zvůle a za jasnou ukázku toho, že policie se rozhodla plošně nevpouštět odpůrce NATO," uvádí Slačálek.

Slovenský student se podle mluvčího anarchistů nakonec do republiky dostal. Musel ale zpět do Bratislavy k vyřízení úředních formalit.

Podle ministra Grosse jsou opatření, která využívá policie na hranicích, podložená legislativou o pobytu cizinců.

"V tuto chvíli se dá předpokládat, že budou tyto nástroje využívány poněkud častěji," poznamenal ministr s tím, že intenzita kontrol bude s blížícím se summitem NATO plynule stoupat.

Na demonstracích ministr podle svých slov nevidí nic špatného a pro policii podle něj nejsou ničím znepokojujícím. "Problém nastává v okamžiku, kdy jejich účastníci přestávají pokojně vyjadřovat svůj názor a dochází k násilnostem," uvedl.

Prahu čekají v souvislosti se summitem NATO podle ministra Grosse desítky protestů. "Ohlášeno je na čtyřicet akcí. Otázkou však je, kolik se jich uskuteční," podotkl ministr.

Průzkum v číslech:

Největší část lidí, bezmála 46 procent dotázaných, se neobává možných dopadů násilností na své zdraví či život. Dalších 32 procent uvedlo, že násilné akce je asi neohrozí. Podle průzkumu hledí bez větších obav na blížící se vrcholné setkání Severoatlantické aliance téměř 78 procent obyvatel hlavního města. Policistům podle TNS Factum rozhodně či spíše věří 82 procent Pražanů, opačný názor má více než 12 procent občanů, ostatní nevědí.

Pražané: Násilí bude tvrdší než při MMF
Většina Pražanů se podle průzkumu TNS Factum neobává, že by násilnosti během summitu mohly ohrozit jejich život či zdraví. Pětina však určité obavy má, plyne z říjnového výzkumu pro ČTK.

Obyvatelé metropole se násilností přesto obávají o něco více než před zasedáním MMF v roce 2000. Většina Pražanů ale věří, že policie situaci zvládne.

Polovině lidí je summit lhostejný
Více než čtvrtina respondentů konání vrcholného setkání aliance v České republice vítá, stejný je podíl těch, jimž naopak vadí.

Nejvíce je ale lidí, kteří jsou k této věci lhostejní - téměř polovina dotázaných obyvatel hlavního města uvedla, že "je jim to jedno".

,

Nejlepší videa na Revue