František Mrázek měl nepřátele v podsvětí, v byznysu i v politice.

František Mrázek měl nepřátele v podsvětí, v byznysu i v politice. | foto: Archiv rodiny

Policie zná Mrázkova vraha, ale nemá důkazy

  • 42
Policie je přesvědčena, že zná jméno nájemného vraha, který loni v lednu zabil kmotra českého podsvětí Františka Mrázka. Nemá však proti němu dostatek důkazů, proto ho nemůže obvinit. Stejně tak ví i o lidech, kteří mu údajně pomáhali. MF DNES to zjistila z dobře informovaných policejních zdrojů.

Náměstek šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Hynek Vlas to nepotvrdil ani nevyvrátil.

"Máme vytipováno několik podezřelých osob, které by mohly vraždu zadat, ale i vykonat. Nicméně nemáme dostatek důkazů, abychom je mohli obvinit," řekl včera Vlas.

Detektivové se dostali nejdále při prověřování verze, že šlo o vyřizování si účtů mezi podnikateli. Právě v této verzi našli policisté nejvíce stop a poznatků, které je navedly ke jménu střelce.

Podle informací MF DNES je jako hlavní podezřelý veden člověk, který pochází z Česka a který pracoval kdysi dávno u policie. Patřil tam k elitním střelcům.

"Případ klidně otevřeme"
Mrázka zabil nájemný vrah 25. ledna 2006 krátce po osmé hodině večer. Vrah zasáhl Mrázka jednou ranou z kulovnice do oblasti břicha, když boss vycházel ze dveří své firmy v Praze na Lhotce. Speciálně upravený náboj se v těle oběti roztrhal a zdevastoval všechny vnitřní orgány. Mrázek byl na místě mrtvý. Střelec se okamžitě sbalil a beze stopy zmizel.

Protože se policie nemohla při vyšetřování hnout z místa a nebylo v jejích silách získat důkazy, vyšetřování loni v prosinci odložila. "Případ pana Mrázka byl odložen. Jsme ale připraveni kauzu kdykoli otevřít, jestliže se nám podaří získat nové a relevantní informace," řekl Vlas.

Vyšetřování vraždy Mrázka je jednou z nesložitějších kauz uplynulých deseti let. Protože zabiják byl profesionál a nenechal za sebou žádné stopy, musela policie začít pátrat po motivu a hledat všechny nepřátele z nedávné i z hluboké minulosti.

Mrázek měl tak rozsáhlé vazby, že si detektivové na samém začátku v nadsázce říkali, že "by museli podezřívat půl republiky". Mrázek měl přátele i nepřátele v podsvětí, v byznysu i v politice.

Muž, který začal budovat svou kariéru už před listopadem 1989 jako vekslák, sbíral na řadu významných lidí v Česku kompromitující materiály. Ty pak využíval k tomu, že tyto lidi vydíral. Třeba jim pohrozil, že údaje zveřejní. Tak se Mrázek dostával k úvěrům u bank nebo ke státním zakázkám, v nichž figuroval jako zprostředkovatel.

V posledních měsících svého života vedl boj o prodej potravinářského kolosu Setuza, který spoluvlastnil se svým obchodním partnerem Tomášem Pitrem. Policie měla před rokem tři hlavní vyšetřovací verze.

V jedné hrály roli neshody s Pitrem, ve druhé mluvili detektivové o možné pomstě uprchlého Radovana Krejčíře, který se s Mrázkem dlouhodobě nenáviděl. A v poslední verzi se policie věnovala politickému pozadí vraždy. V takovém případě si mohl vraždu objednat někdo, kdo se obával Mrázkova archivu kompromitujících materiálů.

Muž, o němž je policie přesvědčena, že na Mrázka střílel, patří ke skupině lidí kolem Pitra a Krejčíře.

Kdo stojí za vraždou

Františka Mrázka zabil nájemný vrah 25. ledna 2006. Policisté vyšetřovali tři verze: že pokyn vydal někdo z okruhu Tomáše Pitra, Radovana Krejčíře nebo z politiky. "Nedivím se, že to mají policisté těžké. Mrázkův styl podnikání bych přirovnal v hokejové terminologii k tomu, že on vždycky vystřelil několik puků na bránu. A čekal, co se bude dít. Jeden puk se mu ale bohužel vrátil a zasáhl ho," řekl MF DNES jeden z Mrázkových přátel.
,

Nejlepší videa na Revue