Policie zkoumá zakázky města

Přerov - Policie nyní začala prověřovat, zda při výběrových řízeních na radnici v Přerově, při kterých se rozdělují miliony korun z veřejných peněz, bylo vždy všechno v pořádku, či nikoliv. Policejní vyšetřování vyvolalo poslední zasedání městského zastupitelstva. Na něm bývalý starosta Petr Dutko (ČSNS) zpochybnil některá výběrová řízení, protože nevyhrály firmy s nejlevnějšími nabídkami.

Přerovští zastupitelé nakonec začátkem dubna schválili doporučení, aby se městské zakázky propříště řídily průhlednějšími pravidly a předešlo se tak možné korupci. Na zastupitelstvu se diskutovalo například o víc než půlmilionovém projektu na opravy Domova s pečovatelskou službou, který podle Dutka získala firma, jež nabídla o dvanáct procent vyšší cenu, než byla nejlevnější nabídka.

Okresní státní zastupitelství v Přerově nyní nařídilo policii, aby okolnosti sporných zakázek prověřila. Šéf Okresního úřadu vyšetřování v Přerově Antonín Mitáš potvrdil, že informace, které zazněly na dubnovém zastupitelstvu, již jeho lidé začali zkoumat. "Prozatím nemohu vůbec nic sdělovat. Celá věc je teprve na začátku," řekl ale vyšetřovatel Radek Kuchta, který je případem pověřen.

Na policii již vypovídal bývalý starosta Dutko. "Povolal si mě vyšetřovatel k podání vysvětlení. Předložil jsem mu dva zápisy z výběrových řízení a předal jsem mu také svůj podnět, který jsem dal městské radě, a odpověď předsedy investiční komise, že je všechno v pořádku. Předal jsem také materiál ze zastupitelstva, které radě doporučilo přijmout přesnější kritéria pro výběr dodavatelů," řekl bývalý starosta.

Šéf investiční komise (komise se podílí na výběru vítězů) Zdeněk Boháč prohlásil, že policie žádné pochybení při výběrových řízeních nenajde. "Jednoznačně to vylučuji. Investiční komise je záležitost sedmi lidí ze všech politických stran napříč zastupitelstvem, a to zaručuje nejvyšší míru objektivity," tvrdí Boháč.

Ne vždy je však podle šéfa přerovské městské investiční komise rozhodující například cena nebo jiné lehce měřitelné kritérium. "Ve většině případů se kladou na první místo reference," vysvětlil.

Také starosta Přerova Jindřich Valouch (ČSSD) možnou korupci při veřejných soutěžích popírá: "Nemyslím si, že by se stala nějaká závažná chyba. Bál bych se jedině, kdyby se prokázalo, že byla nějaká zakázka bez výběrového řízení, řízení proběhlo za nízké účasti členů výběrové komise, nebo pokud by lidé, kteří v komisích byli, nejednali v rámci morálky a svědomí."

Jakékoliv podezření odmítá i místostarosta Bohumil Procházka (ODS), který coby člen investiční komise často figuruje ve výběrových řízeních. "Jsem přesvědčen, že úplatky nejsou možné. Sám za sebe to vylučuji. V komisi málokdy dojdeme k výrazným rozdílům. Ve většině případů se shodneme, protože se vítězná nabídka něčím liší, je lepší. Jindy jsou všechny nabídky stejně dobré," tvrdí místostarosta.

Lidé z radnice, kteří rozhodují o zakázkách, se domnívají, že za Dutkovou snahou zpochybnit některé veřejné soutěže jsou blížící se komunální volby. "Je docela možné, že pan Dutko hraje na nějakou předvolební kartu. Je to nefér a nečestné, když někdo něco takového začne zveřejňovat," míní místostarosta Procházka. "Pan Dutko je zkušený politik, který se potřebuje zviditelnit. Je to smutné. Zpochybnit se dá vše," řekl šéf investiční komise Boháč.

Dutko to ale popírá. "Koncem minulého roku mě kontaktoval jeden ze členů Přerovského kruhu Michal Obrtel, který je v investiční komisi. Přišel jsem na to, že jsou tam skutečně nějaké nesrovnalosti, tak jsem napsal dopis radě města," vysvětlil Dutko, proč se o zakázky začal zajímat. Obrtel se k celé věci nechtěl vyjádřit: "Zajímá se o to policie, proto to nebudu zatím komentovat."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video