Policie zkoumá, proč zemřel mladý atlet

  • 62
Třináctiletý atlet Petr Fanta, kterého na stadionu v Liberci zasáhl soupeřův oštěp, v úterý zemřel. Oštěp trefil chlapce do hrudníku při rozcvičování před semifinálovým závodem mistrovství republiky družstev starších žáků. Zrovna se na ploše shýbal pro odhozené náčiní.

Kdo chlapcovu smrt zavinil, právě vyšetřuje policie. Už teď je jasné, že dospělí, kteří měli děti na starosti, udělali dvě velké chyby.

Jak vyplývá z výpovědí svědků, jde především o pořadatele závodů atletický klub AC Slovan Liberec a rozhodčí, kteří u hodu oštěpem asistovali.

Rozhodčí podle pravidel nesmějí dovolit, aby si sportovci sami chodili pro odhozené oštěpy. To smějí jen předem stanovení pomocníci. Nikdo z rozhodčích však podle svědků na ploše v době rozcvičování dětí nebyl. Ukryli se totiž před deštěm v přístřešku kousek od místa, kam oštěpy dopadají.

Druhá velká chyba se stala při první pomoci probodnutému chlapci. Pořadatelé zkomplikovali lékařům práci tím, že oštěp z rány vytáhli. Lékaři liberecké nemocnice bojovali o chlapcův život čtyři dny. Bohužel neúspěšně.

Policie zkoumá, co se dělo na stadionu
"Při rozhazování, kdy se celá tragédie odehrála, byl na závodišti velký zmatek," popisuje trenérka hocha, jehož oštěp Petra Fantu zasáhl, Jana Voříšková. "Pořadatelé měli oštěpy vyhazovat ven a měli jméno po jménu vyvolávat závodníky k hodu. Do pole, kam nářadí dopadá, by správně nikdo neměl chodit," říká.

Tato pravidla platí podle šéftrenéra republikové juniorské reprezentace Jiřího Kreutera jak pro závod, tak pro cvičné hody, které mu předcházejí. Jenže se často nedodržují.

Chybu na straně rozhodčího, který zodpovídá za situaci na hřišti, potvrzuje i přímý svědek neštěstí, trenér libereckého atletického klubu Jiří Karban, který závod sledoval jako hlasatel stadionu: "Je to chyba rozhodčího. Měl dávat pozor, co se děje ve výseči, kam se dohazuje."

Sám hlavní rozhodčí, který šel atletickou soutěž rozhodovat dobrovolně a zadarmo, se zhroutil. "Je těžké vinit ho z nedbalosti. Je to bývalý atlet, dnes důchodce, který dělá závody zadarmo, z lásky ke sportu, nic z toho nemá," obhajuje ho Jiří Karban.

Atletický klub Slovan Liberec, který závody pořádal, se k události vůbec nechce vyjadřovat. "Čekáme, co bude. Nic víc k tomu říct nemohu," uvedl šéftrenér libereckých atletů Petr Jeřábek.

Potíž je, že klub o události vůbec neinformoval polici. Ta se o neštěstí dozvěděla až osm hodin po závodech. Ve chvíli, kdy se už všichni svědci a závodníci rozjeli domů, do všech sousedních krajů. Policii přitom informovali až lékaři liberecké nemocnice.

Kromě zmatků na závodišti byla další osudovou chybou neodborná první pomoc. Dřív než mohli zasáhnout zdravotníci, totiž ke zraněnému chlapci přiběhla jedna z trenérek a oštěp mu ze sedm centimetrů hluboké rány na levé straně hrudníku vytáhla.

"Každý by měl vědět, že se předměty zabodnuté do těla nikdy nevytahují. To je jedna ze základních znalostí zdravovědy a učí se už v nejnižších ročnících základní školy," povzdechl si primář liberecké nemocnice Radko Janoušek. O tom, nakolik právě tento zákrok zhoršil chlapcovo zranění, však spekulovat nechce. "Byla to chyba," komentuje to pouze.

Zda bude někdo za smrt chlapce a nedbalost při závodech stíhán, policie zatím odmítá říct. Policisté však už stihli vyslechnout i chlapce, který zranění způsobil. Jeho trenérka teď jen doufá, že se patnáctiletý talentovaný sportovec z Hradce Králové kvůli výčitkám svědomí sportu nevzdá. "Může ho to poznamenat na celý život jako závodníka i jako člověka. Za neštěstí přitom nemůže, je v tom nevinně," tvrdí Jana Voříšková.


Video