Policie zkoumá dodávku vrtulníků

Policejní útvar pro odhalování korupce šetří informace zpochybňující dodávku vojenských helikoptér jako vyrovnání části ruského dluhu. O případu informoval Český rozhlas. Náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva bude o vrtulnících jednat po víkendu v Moskvě.

Rozhodnutí pořídit vrtulníky místo původně domlouvaných velkokapacitních dopravních letadel Iljušin ale zpochybňuje výhradní zástupce této firmy pro Česko, společnost AKM Group.

"Já jsem za firmu napsal dopis, který jsem dal panu ministru obrany a na vědomí panu premiérovi," řekl zástupce firmy Petr Vrona. Zdůraznil, že společnost se na policii neobracela. Dopis obdrželi i prezident a ministr vnitra, uvedl rozhlas.

Podle Kopřivy je celá záležitost pouze o tom, že společnost přišla o velký obchod s letadly. "Teď dělají všechno pro to, aby ministerstvo obrany přehodnotilo své stanovisko a koupilo iljušiny," řekl. Ministerstvo obrany se tímto způsobem nenechá vydírat, dodal. Jiný vysoký úředník ministerstva uvedl, že v souvislosti s dopisy úřad zvažuje trestní oznámení.

Náměstek útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Milan Šiška potvrdil, že policie o dopisech ví. "Zatím je ale k dispozici nemáme. Informace máme ze svých zdrojů," řekl.

Policie nyní prozkoumá, kdo za tvrzeními stojí, a ověří jejich pravdivost. Pokud se informace nepotvrdí, bude hrozit jejich šiřitelům stíhání za šíření poplašné zprávy, upozornil Šiška. V dopise, který AKM Group poslala ministru Kostelkovi, se zmiňuje tlak "rostovské mafie" na jeho spolupracovníky. Mafie podle dopisu ovládá asi čtvrtinu akcií výrobce vrtulníků.

Ministerstvo původně plánovalo pořízení tří velkokapacitních transportních letadel Antonov An-70; svým spojencům v NATO Česko slíbilo přispět ke zvýšení kapacit strategické přepravy. Rusko pak oznámilo, že antonovy není schopno dodat, a nabídlo místo nich stroje Iljušin Il-76MF. Podle ministerstva ale nejsou

vhodné, a tak bylo rozhodnuto pořídit místo nich až 18 dopravních vrtulníků Mi-17 a až 11 bitevních Mi-24. Podle Kopřivy bude konečný počet strojů záviset právě na jeho blížícím se jednání v Rusku a na ceně za dodatečné vybavení vrtulníků.

Umořeno by takto mělo být přibližně 200 milionů dolarů dluhu. Ruský dluh činil asi 700 milionů dolarů, tedy téměř 19 miliard korun. Zhruba 4,25 miliardy korun stát dostane v hotovosti prostřednictvím firmy Falkon Capital a další čtyři miliardy získává ve zboží, včetně dodávek vojenského materiálu.

Zástupce společnosti Iljušin v Česku Vrona ale připomíná české závazky alianci. "Vhodné je nedělat uspěchaná řešení, nevyjíždět někdy v pondělí do Ruska a uzavírat kontrakt na věci, které mají dalekosáhlé těžké ekonomické důsledky," řekl .


Video