Policie zkoumá Bontonland

Policie zkoumá Bontonland | foto: Koláž iDNES.cz

Policie zjišťuje, zda Bontonland prodejem Orlíku nepropaguje rasismus

  • 387
Policii začal zajímat způsob, jakým firma Bontonland prodává na svých stránkách nahrávky skupiny Orlík. Zákazníky totiž podle ní láká na rasistický charakter písní. Společnost je tak podezřelá z propagace rasismu.

Síť prodejen s hudebními nahrávkami Bontonland se dostala do hledáčku policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Detektivy zaujal způsob, jakým firma na svých stránkách www.bontonland.cz láká zákazníky ke koupi desky skupiny Orlík s názvem Demise. Prošetřují, zda tím Bontonland nepropaguje rasismus.

"Orlík je znám tím, že nepřímo ve svých písních propagoval rasismus. Nejinak je tomu u této desky. Jmenujme například písně Bílá liga, Zrůdy a další," anoncuje prodejce na internetu, na což jako první upozornil časopis F:lter a později to převzal server Týden.cz.

"Na podnět Policejního prezidia se začínáme Bontonlandem zabývat. Zjišťujeme, zda na jeho stránkách nedochází k propagaci rasismu," potvrdil iDNES.cz mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Text zarazil i soudního znalce v oboru extremismu Miroslava Mareše. Podle něj odpovědnému zaměstnanci firmy reálně hrozí trestní stíhání. "Pokud je srozuměn s tím, že tímto prodejem například podnítí nenávist vůči určité rase či národu, jedná se o trestný čin," řekl iDNES.cz.

Upozornil však, že dokazování trestného činu nebude jednoduché. Pakliže se případ podaří dotáhnout do konce, hrozí pachateli minimálně podmínka, soudí Mareš.

Bontonland: Neotravujte
Skupina Orlík patří do katalogu českého zastoupení mezinárodního vydavatelství EMI. Zájem o obě jejich alba je stále velký, což dokazuje fakt, že EMI pravidelně dolisovává nové kusy.

Jen loni firma podle dobře informovaného zdroje iDNES.cz z hudebního průmyslu vyrobila kolem šestnácti tisíc kusů desky Miloš Frýba for prezident. Odhadem od roku 1990 domácí zastoupení EMI vylisovalo téměř 200 tisíc kusů obou alb.

Když se reportér iDNES.cz pokoušel u ředitelky Bontonlandu Světlany Louženské zjistit, proč zákazníky vábí na rasistické nahrávky, odmítl její podřízený přepojit telefon. "Máme s novináři špatné zkušenosti," odsekl a zavěsil.

O propagaci rasismu ze strany Bontonlandu je přesvědčena Klára Kalibová z občanského sdružení Tolerance a občanská svoboda, které monitoruje projevy xenofobie. "Oni si dobře uvědomují, že jsou texty Orlíku problematické," řekla iDNES.cz.

Otisk stránky Bontonland.cz

Stejným textem se snažil získat zákazníky i internetový obchod Patro.cz, který provozuje firma NWT Computer z Hulína.

Její generální ředitel David Vítek byl o něco komunikativnější než Louženské kolega, i když bylo patrné, že ho dotaz zaskočil. "Přebíráme to od Bontonlandu, hned text opravíme," slíbil David Vítek. (Po několika minutách od rozhovoru text opravdu zmizel.)

Nejsme rasisté, jde nám jen o peníze
Desky Orlíku ale neprodává jen Bontonland a Patro.cz. Na internetu je nabízí například plzeňský obchod Music Records a společnost i-Legalne.cz.

Prodavač Radoslav Hauer z Music Records i marketingový ředitel i-Legalne.cz Petr Peřina v telefonickém rozhovoru s iDNES.cz shodně tvrdili, že nevědí, co prodávají. "Máme skladem tisíce nahrávek, nemůžeme znát všechny, ale nejsme rasisté," odpověděli oba téměř jako přes kopírák. Připustili však, že písničky Orlíku znají.

Šéfredaktor hudebního časopisu Filter Pierre Beneš to považuje za výmluvu. "Dobře vědí, co prodávají. Dnes si každý dává dobrý pozor, aby se mu nehromadilo zboží. Navíc nevěřím, že by nevěděli o rasistickém charakteru písniček Orlíku," konstatoval Beneš.


. Orlík je zlatý důl

Skupina Orlík vznikla v roce 1987. Vydala dvě alba - Miloš Frýba for prezident (1990) a o rok mladší Demisi. Skladby z desek hrála jak Československá televize, tak některá rádia. Autoři textů Daniel Landa a David Matásek v nich volali po "Bílé síle", varovali před "Arabskou vlnou", vyznávali se z odporu vůči lidem jiné barvy pleti - "černý oči, černý tělo to není můj kamarád."

O tom, že texty Orlíku jsou rasistické, se shodují například šéf pražského protiextremistického oddělení policie David Janda a Klára Kalibová ze sdružení Tolerance a občanská svoboda. Obě zmiňovaná alba jsou přesto stále běžně v prodeji.

Soudní znalec v oboru extremismus Miroslav Mareš si to vysvětluje tím, že je u veřejnosti i bezpečnostních složek zažito, že "Orlík se může prodávat".

To potvrzuje i politolog Jan Charvát z Karlovy univerzity. "Osobně se domnívám, že byl Orlík ve své době tak velkým fenoménem, že se nikdo nepokusil tuto záležitost ani otevřít."


Video