Policie zjišťuje, jak o ní lidé smýšlejí

  • 33
Policie chce rozsáhlým průzkumem zjistit, co si o ní myslí občané. Pracovníci agentury STEM/MARK telefonují více než šesti tisícům lidí a v půlhodinovém rozhovoru se vyptávají na zkušenosti se strážci pořádku. Průzkum za 2,4 milionu korun platí Evropská unie.

Tazatelé náhodně vybírají telefonní čísla domácností i mobilů. Zajímá je, zda se lidé stali obětí zločinu a jak se k nim policisté chovali. Otázky se týkají i toho, jestli by oslovení nechali své děti pracovat u policie.

"Na konci průzkumu bychom měli vědět, jakým směrem se policie v budoucnu bude ubírat," řekl Jan Parula z policejního prezidia.

Výzkum veřejného mínění začal v prosinci, kdy bylo osloveno 1600 lidí. "Druhé kolo probíhá v těchto dnech. Chceme získat informace od 2400 obyvatel. Zbývajících 2400 oslovíme v březnu," vysvětlil Pavel Šimoník z agentury STEM/MARK.

Dodal, že lidé reagují na průzkum převážně pozitivně. "Rozhovor odmítne přibližně třetina oslovených. Jen deset procent z nich jako důvod uvádí nechuť mluvit o policii. Zbývající argumentují většinou nedostatkem času."

Agentura ujišťuje, že zneužití dotazníků je vyloučeno. "Konkrétní odpovědi jsou odděleny od telefonních čísel. Nikdo z našich pracovníků už nebude schopen k určitému rozhovoru připojit telefonní číslo," vysvětlil Šimoník.

Zástupce ředitele severomoravské policie Jiří Pščolka s napětím čeká na výsledky, protože předchozí průzkumy nepovažuje za vypovídající. "Tentokrát bude osloveno větší množství lidí, takže obraz policie v očích obyvatel bude přesnější," řekl.

Rozsáhlý průzkum souvisí se zaváděním managementu kvality do práce policie. Česká policie na něj získala grant EU z programu Phare ve výši 1,15 milionu eur, tedy zhruba 37 milionů korun. Dalších 150 tisíc eur poskytlo ministerstvo vnitra.

Policie projektem usiluje o zlepšení své image a vztahu s veřejností.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video