Policie zjistila, že cyklisté nemají kola v pořádku

Praha - Výsledky zátahu, který tento týden na sedmi místech desátého obvodu hlavního města uskutečnili policisté, jsou alarmující - drtivé většině kontrolovaných cyklistů chyběla povinná výbava jízdního kola. Policisté přitom upozorňují, že právě chybějící cyklistické doplňky mají na svědomí řadu dopravních nehod.

"Z šestnácti cyklistů, které jsme ve čtvrtek zastavili, jich mělo kolo v pořádku jenom pět," uvedl Jiří Nedvěd z Dopravního inspektorátu Prahy 10, jenž měl preventivně-kontrolní akce na starosti. Dodal, že uložili pokuty v celkové výši tisíc devět set korun.

"I když můžeme udělit až tisícikorunovou blokovou pokutu, třeba za chybějící zvonek, tak vysokou sankci nedáváme," upřesnil Nedvěd.

Při úterní razii, při níž však cyklistům policejní hlídky pouze radily a rozdávaly jim informační letáky, se situace opakovala - z dvaceti cyklistů neměl kolo s odpovídající výbavou téměř nikdo.

Policejní mluvčí Jan Holub potvrdil, že s těmito přestupky cyklistů se setkávají téměř každodenně. Podle něj nejčastěji na bicyklech chybí jedna z brzd, blatníky a světla.

"Neuvědomují si, že bez povinného vybavení se vystavují na silnici zbytečnému riziku," upozornil Nedvěd.

Jaroslav Hořín z Vládního výboru pro bezpečnost silničního provozu BESIP před nedávnem řekl, že mnoho sražených cyklistů přišlo o život vlastní vinou. "Řidiči je prostě neviděli, protože na kolech nesvítila světla a ani cyklisté neměli na bicyklu nebo na oblečení připevněné odrazky."

Z celkového počtu 601 lidí, kteří přišli o život při silničním provozu v prvním pololetí letošního roku, bylo totiž jednapadesát cyklistů - o dvanáct více než za stejné období loňského roku. V hlavním městě jenom za prvních šest měsíců šestadvacet nehod.

Kontroly poukázaly i na to, že mnozí lidé vlastně neví, co musí mít bezpodmínečně podle současné právní úpravy na svém kole. "Nové horské kolo jsem si koupil letos na jaře. Doufal jsem, že je úplně v pořádku," řekl včera jeden z pokutovaných. Na kole mu chyběl zvonek, blatníky a přední svítilna.

Za své kolo je však podle zákona zodpovědný samotný kolař a výrobci navíc u horských bicyklů v návodu upozorňují, že ty nepatří na silnici. "Každému zákazníku předem sdělíme, že třeba horským kolům chybějí například blatníky či světla. Někteří lidé si vybavení dokoupí, sportovci však o něj nestojí. Tvrdí, že budou jezdit jenom v přírodě," říká Václav Dobeš, vedoucí sportovní prodejny s jízdními koly ve Vršovicích. Dodává, že chybějící doplňky je možné pořídit zhruba za tisíc korun.

Jakub Petrklíč, který v další vršovické prodejně obhlížel ceny zboží, však říká, že při koupi horského kola jej nikdo před rizikem nevaroval. "Já stejně ve městě jezdím jen po chodnících a zásadně ve dne, takže to snad nevadí," podotýká mladík.

Podle Nedvěda z dopravního inspektorátu však cyklista na chodníku nesmí na kole jet. "A na oficiálních cyklostezkách musí mít povinné vybavení bez vyjímky," doplnil.

Co musí mít jízdní kolo a za kolik to pořídíte?

- dva blatníky (250 Kč), dvě brzdy, přední světlomet (250 Kč), svítilna se zadním obrysovým světlem červené barvy (svítícím trvale nebo přerušovaně (200 Kč), zdroj elektrického proudu, zadní odrazka červené barvy, odrazky oranžové barvy po obou stranách šlapátek, zvonek (100 Kč).

Jízdní kola vyrobená po roce 1985 musí být vybavena i:

- přední odrazkou bílé barvy, na paprscích předního a zadního kola nejméně jednou odrazkou oranžové barvy a účinným krytem řetězu (80 Kč). Nejlepší odrazky stojí kolem dvaceti korun.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video