MEX: Policie zbrojila na fandy

MEX: Policie zbrojila na fandy | foto: René Volfík, ČTK

Policie zbrojila na fandy

Letná - Stovky policistů v plné zbroji, včetně jejich kolegů na koních, včera odpoledne hlídaly fotbalové utkání Sparty se Slavií. Hrozil totiž dopravní kolaps i bitky fandů. Fotbaloví fanoušci jsou podle policie rizikovou skupinou kvůli časté agresivitě, příznivci Sparty patří v Česku mezi nejradikálnější. Kordony těžkooděnců však doprovázely i odpolední pochod stovek slávistů z pražského Staroměstského náměstí na stadion Sparty na Letné (na snímku). „Dva příznivci Slavie jsou podezřelí z trestného činu výtržnictví,“ řekla policejní mluvčí Eva Brožová k zadržení dvou fanoušků za házení dýmovnic. V dopravě podle ní pochod problémy nezpůsobil. Ke stadionu na Letné, jenž byl téměř zaplněn, vyrazili také kriminalisté, kteří české rowdies monitorují. Derby Sparty se Slavií skončilo 0:2.
Fotbalisté Slavie ukončili dlouhé čekání. Po celých čtrnácti letech se
jim podařilo na hřišti pražské Sparty zvítězit.

Praha - Poslední výhru nad svým rivalem slavili naposledy 29. března 1993. Sparta nezvládla začátek utkání. Skóre napínavého derby totiž otevřel už po třech minutách záložník Daniel Pudil, což Slavii značně povzbudilo. Domácí byli z rychlého gólu zaskočeni, po slabé čtvrthodince se však dokázali vzpamatovat a získali jasnou územní převahu. A ačkoliv se dostávali do velmi slibných gólových šancí, žádnou z nich se jim nepodařilo proměnit. Dalším klíčovým momentem prvního poločasu bylo vyloučení Pavla Horvátha. Střelec první branky Pudil stáhl domácího záložníka za dres k zemi, ten ho po pádu oběma nohama kopl. Tím si od rozhodčího vysloužil červenou kartu za oplácení a odešel do kabiny. Pudil za faul dostal žlutou kartu. „Byla to moje obrovská chyba, jsem z toho hrozně moc špatný. I proto jsem se hned po utkání všem spoluhráčům omluvil,“ řekl Horváth. Sparta ztratila sílu k vyrovnání, navíc v závěru utkání ještě Šenkeřík výhru Slavie pojistil.