Šestiletá Salecia Johnsonová v domě svých rodičů v Milledgeville v americkém

Šestiletá Salecia Johnsonová v domě svých rodičů v Milledgeville v americkém státě Georgia (16. dubna 2012) | foto: AP

Policie odvedla v poutech šestiletou Američanku, házela ve školce věcmi

  • 208
Policisté v Georgii zatkli šestiletou dívku a v poutech ji odvedli na stanici. Byla rozzuřená, házela ve školce věcmi a nešlo ji uklidnit. Vzhledem k věku jí nehrozí žádný trest. Případ rozvířil debatu, zda policie a učitelé nereagují při jednání s neposlušnými studenty příliš tvrdě.

Salecia Johnsonová z amerického státu Georgia v pátek propadla ve školce zuřivému záchvatu vzteku. Házela po třídě knihami, hračkami, a dokonce se strefila malou skříňkou do nohy ředitele zařízení. Pak vyskočila na skartovačku a pokoušela se rozbít obraz, popsala policie.

Co dívku tak rozlítilo, policisté neprozradili. V každém případě bezradní učitelé povolali do školy muže zákona, a když se ani jim nepodařilo holčičku v ředitelně uklidnit, nasadili jí pouta a odvezli ji na stanici.

Jeden z místních policejních šéfů Dray Swicord jednání policie později vysvětlil tak, že při předvedení jsou všichni lidé spoutaní a nezáleží na jejich věku. Je to podle něj kvůli bezpečnosti mužů zákona, ale i zadržených. Dodal, že dívce vzhledem k věku nehrozí žádný trest.

Učitelé a policisté to přehánějí, tvrdí aktivisté

Rodina holčičky tvrdí, že je malá Salecia silně otřesena, a její případ rozvířil ve Spojených státech debatu nad tím, zda učitelé a policisté nereagují při jednání s neposlušnými studenty přehnaně.

Šestiletá Salecia Johnsonová v domě svých rodičů v Milledgeville v americkém

Obhájci lidských práv říkají, že frustrovaní učitelé a ředitelé škol volají policii stále častěji i k malým konfliktům. Někteří úředníci věnující se dětem přitom věří, že je to částečně i proto, že se v posledních letech výrazně zvýšila přítomnost policistů ve školách kvůli školním masakrům.

"Děti jsou zatýkány kvůli tomu, že se chovají jako děti," říká třeba právnička Shannon Kennedyová, která zastupuje rodiny soudící se se školním úřadem ve městě Albuquerque v Novém Mexiku, kde byly během posledních několika let zadrženy stovky dětí za menší přestupky.

Děti se chovají čím dál hůř, říkají učitelé

Některé měly třeba navzdory zákazu ve třídě mobilní telefony, odmítaly si přesednout nebo zničily knihy, popsala agentura AP s tím, že například v roce 2010 byl zatčen čtrnáctiletý chlapec za to, že ve třídě nafoukl kondom, a o rok později prý policisté zadrželi třináctiletého chlapce, protože v tělocvičně říhal.

"Už nějakou dobu mě znepokojuje, že školy se až příliš spoléhají na policisty, aby řešili disciplinární problémy," říká bývalý policejní šéf Darrel Stephens z města Charlotte v Severní Karolíně. Obhájci lidských práv přitom upozorňují, že přivolání policie by mohlo také skončit vznesením závažných obvinění.

Kantoři se ale brání. Prezidentka školských odborů v Albuquerque Ellen Bernsteinová naopak tvrdí, že chování studentů je čím dál horší. Podle ní se vyskytuje i sexuální obtěžování. "Objevuje se trvalá a extrémní neúcta, nezájem a děti, kterým je prostě všechno jedno," řekla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video