Policie zatkla člena ochranky de Klerkové

  • 7
Jihoafrická policie zatkla na základě udání sousedů prvního podezřelého z vraždy bývalé první dámy Jihoafrické republiky Marike de Klerkové. Je jím člen soukromé bezpečnostní agentury, která dům Marike de Klerkové v Kapském Městě hlídala. Policejní náčelník Wicus Holtzhausen řekl, že policie člena ochranky zadržela ve čtvrtek brzy ráno.

Mluvčí soukromé bezpečnostní agentury Securicor Gray, která kontrakt na hlídání luxusního bytu de Klerkové získala před pouhým rokem, řekl, že jde o černošského mladíka s téměř čistým trestním rejstříkem.

De Klerková byla uškrcena
Podle policie byla čtyřiašedesátiletá de Klerková bodnuta nožem do zátylku. Zemřela až však poté, co jí pachatel začal škrtit.

Jižní Afrika má nejvyšší kriminalitu na světě. Jen loni tu bylo zavražděno 21 tisíc lidí.

Policie vnikla do luxusního bytu exmanželky někdejšího jihoafrického prezidenta Frederika de Klerka v úterý asi 30 hodin po činu. Vyburcovala ji kadeřnice, která s ní měla sjednanou schůzku.

Policie zatím odmítá spekulovat o motivu zločinu. Do domu však pachatel nevnikl násilím. Z bytu se také zřejmě nic neztratilo.

Prezident se s Marike rozvedl v roce 1998
De Klerk se s Marike rozvedl po téměř čtyřiceti letech manželství v prosinci 1998, když byl odhalen jeho mimomanželský vztah s bývalou ženou řeckého rejdaře Tonyho Giorgiadise Elitou. S ní se později oženil.

De Klerkovi se poznali během studií v roce 1958. F. W. de Klerk nyní žije částečně v Londýně a částečně na vinné farmě svojí současné ženy severně od Kapského města.

Marike odchod svého manžela nesla těžce. Opakovaně ho prostřednictvím médií vyzývala, aby se k ní vrátil, píše Reuters. Její přátelé tvrdí, že trpěla hlubokými depresemi. Čtyřiašedesátiletou matku přežily její tři děti Jan, Willem a Susan.

Exprezident přerušil návštěvu Švédska
De Klerk, který společně se svým nástupcem Nelsonem Mandelou získal v roce 1993 Nobelovu cenu, se dozvěděl o vraždě své bývalé ženy na slavnostním setkání držitelů ceny ve Stockholmu.

"Marike byla skvělá matka. Jižní Africe sloužila s ohromným zanícením a oddaností. Její rodina a přátelé ji budou bolestně postrádat," řekl de Klerk prostřednictvím svého mluvčího.

Někdejší jihoafrický prezident poté odřekl účast na oslavách 100. výročí udílení Nobelových cen, a vrátil se domů.

Frederik Willem de Klerk se stal prezidentem v roce 1989. Postupně začal společenskopolitickými reformami odbourávat apartheid a legalizovat politickou činnost černochů. V roce 1994 dovedl zemi k prvním všerasovým parlamentním volbám. V těch ho porazil dlouholetý disident Mandela.

Marike de Klerkovou (na archivním snímku), bývalou první dámu Jihoafrické republiky, našli v jejím bytě v Kapském městě zavražděnou, 5. prosince 2001

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video