Pandur II

Pandur II | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Policie zatím nevyslechla všechny svědky ke kauze Pandur

  • 87
Bídné výsledky má zatím vyšetřování údajné korupce při nákupu obrněnců Pandur. Speciální tým vyslechl sedm lidí a prostudoval zprávy v tisku. A policejní prezident už naznačuje, že na úplatky se asi nepřijde.

Volby se blíží a práce české policie na kauze pandury zpomaluje. V prověřování vážných podezření z korupce při prodeji obrněných transportérů pro českou armádu od rakouské firmy Steyr policisté prakticky vůbec nepokročili.

O "provizích" pro české politické strany i představitele armády hovořili dva bývalí manažeři Steyru na schůzkách s reportérem MF DNES vydávajícím se za obchodníka s pohledávkami. Jejich výpovědi zaznamenala skrytá kamera.

Drahé pandury

K čemu jsou
107 obrněných transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr nahrazuje stará vozidla OT 64.

Kdo je vybral
Soutěž byla vypsána za Grossovy vlády (2005), pandury byly vybrány za Paroubkovy vlády (2006). Tendr zrušila Topolánkova vláda a posléze uzavřela novou smlouvu se Steyrem (2009).

Kolik stojí
Za 107 pandurů zaplatíme 14,4 mld. korun Jeden vyjde na 134 milionů.

Policejní prezident Oldřich Martinů včera uvedl, že za měsíc a půl zvládli jeho lidé vyslechnout sedm lidí a zanalyzovat materiály z otevřených zdrojů (v podstatě to znamená prostudovat noviny). Přitom na případ Pandur byl zřízen speciální policejní tým složený z elitních detektivů, podřízený přímo šéfovi protikorupčního útvaru. Podle policejního prezidenta se však zatím neukazuje, že nákup Pandurů provázela korupce.

Co přesně česká policie vyšetřuje a o co opírá svůj dílčí závěr, že je vše v pořádku, to vůbec není jasné. K výslechu si totiž podle Martinů pozvala sedm lidí, mezi nimiž byl reportér MF DNES, dále lobbista Jan Vlček, který měl podle předběžné smlouvy Steyru "dodat" vlivné politiky, jeho obchodní partner Petr Markvart a další jejich známý.

U výslechu byl rovněž Miroslav Kožnar, regionální politik ČSSD, který v roce 2003 se Steyrem také jednal. Zbývají tedy už jen dva vyslýchaní, jejichž jména MF DNES nezná. Je tedy zřejmé, že policie ani zdaleka nevyslechla všechny klíčové osoby.

Ožehavé otázky bez odpovědi

Přitom přinejmenším někteří z těchto lidí by se s policisty ochotně bavili. "Nikdo mne nepředvolal, kdyby mne předvolali, tak samozřejmě vypovídat budu," říká Vlasta Parkanová, bývalá ministryně obrany, jejíž tehdejší náměstek Martin Barták loni podepsal finální smlouvu na nákup pandurů.

Po šesti týdnech od propuknutí kauzy tedy stále zůstává řada nezodpovězených otázek:

1. Proč jsou české pandury mnohonásobně dražší než ty, které dostala portugalská armáda. Jeden jejich stroj stál kolem 40 milionů korun. Ten český vyjde na více než 130 milionů.

2. Pro Steyr pracovali dva známí expremiéra předsedy ČSSD Stanislava Grosse, Pavel Musela a Andrej Surňak. Jak velké provize dostali a co přesně obnášela jejich práce?

3. O výběru pandurů se totiž rozhodovalo ve výběrovém řízení. K čemu tedy rakouská zbrojovka vůbec potřebovala lobbisty?

4. O čem jednal krátce před podpisem smlouvy lobbista Surňak s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem? Manažeři, které MF DNES natočila na skrytou kameru, tvrdili, že prostředníky platili za to, aby ovlivňovali politiky. Paroubek nedlouho po schůzce prohlásil, že by se "ministr obrany neměl upejpat a smlouvu podepsat". A ministr Karel Kühnl pak skutečně podepsal. Udělal to v době, kdy vláda byla v demisi.

5. Jakou roli v zákulisních dohodách hrál současný ministr obrany Martin Barták? Právě o něm mluvili rakouští manažeři jako o účastníkovi temných ujednání vedle Kühnla a Stanislava Grosse.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video