Policie zadržela šéfy Union banky

  • 2
Policie zadržela čtyři bývalé šéfy zkrachovalé Union banky. Podezírá je, že bankovní dům připravili nestandardními obchody o tři miliardy korun a způsobili tak její pád. Pokud případ čtyř bývalých bankéřů skončí u soudu, půjde o jednu z největších kauz v celé novodobé historii Česka.

Čtveřici zadržených tvoří bývalí generální ředitelé banky Jiří Babiš a Tomáš Seidler a bývalí místopředsedové představenstva  Miroslav Fučík a Tomáš Michal.

Všichni jsou obviněni z trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel v obchodním styku. Policisté dali podnět státnímu zástupci, aby na ně uvalil vazbu a do pozdních večerních hodin je vyslýchali.

"S jejich vědomím byly v letech 1999 až 2002 poskytovány rizikové úvěry. Peníze z nich plynuly spřízněným firmám. Tímto způsobem poškodili banku o obrovskou částku - tři miliardy korun," potvrdila bez bližších podrobností Jana Moravcová z Útvaru pro odhalování korupce a závažné finanční kriminality.

"O zatčení bývalých manažerů nemáme informace. Tuším ale, o co jde, správkyně konkurzní podstaty kvůli tomu podávala trestní oznámení a předávala policii dokumentaci a další informace," řekl mluvčí konkurzní správkyně banky Oldřich Babický.

Dodal, že banka poskytla koncem 90. let půjčky zhruba dvaceti firmám, jež byly napojeny na její vlastníky.

"Nestandardní úvěry měly hodnotu zhruba tři miliardy korun. Koncem roku 2002 je od dlužníků převzala skupina Invesmart, která díky tomu banku vlastnicky ovládla. Peníze však dodnes nebyly splaceny," vysvětlil Babický, podle něhož si pomocí nestandardních úvěrů spřízněným firmám zajišťovala financování celá skupina Union Group.

V 9 hodin ráno byl před zavřenou ostravskou pobočkou Union banky klid. (21. února 2003)


Video