(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: krimi-plzen.cz

Policie zatkla čtyři Čechy podezřelé z ilegálního převážení běženců

  • 28
Česká policie v úterý zadržela tři muže a jednu ženu, kteří jsou podezřelí z organizování nelegálního převozu uprchlíků. Vyšetřovatelé se domnívají, že vedli mezinárodní gang, který dopravoval běžence z Albánie, Sýrie, Makedonie a Kosova do západní Evropy. Za řidiče dodávek najímali sociálně slabé Čechy a Slováky.

O zadržení čtveřice Čechů informoval v tiskové zprávě mluvčí Útvaru odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Podle zdroje blízkého vyšetřování převezli pachatelé přes hranice zhruba stovku migrantů. Za jednoho převezeného člověka si účtovali pět tisíc eur. K přepravě najímali zejména lidi z Ústeckého kraje, kteří za jednu cestu dostávali jen zlomek vydělané částky, několik stovek eur.

Uprchlíci převážení zejména v dodávkách se chtěli dostat do Velké Británie. Pocházeli především z Albánie, Sýrie, Makedonie a Kosova.

Pachatelé si na převozu uprchlíků vydělali za celou dobu 500 tisíc eur. Trestnou činnost podezřelí podle Hantáka prováděli už od roku 2013. Zatím se policii podařilo identifikovat 18 řidičů, kteří vozili uprchlíky přes hranice. Celkem vyšetřovatelé vědí o 19 převozech. Podle zdroje blízkého vyšetřování policisté prověřují i možnost, že pachatelé pro některé z dodávek vystavili falešné dokumenty, aby jim usnadnily cestu přes hranice.

Zadrženým hrozí až dvacet let vězení

Policisté čtveřici zadrželi v Ústeckém kraji, část akce proběhla i v Praze a podíleli se na ní i příslušníci Útvaru rychlého nasazení. Policisté provedli i tři domovní prohlídky a jednu prohlídku jiných prostor. „Byly zajištěny věci důležité pro trestní řízení včetně finanční hotovosti v řádech statisíc korun, výpočetní techniky,“ sdělil Hanták. Vyšetřovatelé již vyslechli dvě desítky svědků.

Zadržené čtveřici hrozí tresty ve výši od pěti do 20 let. O jejich vydání k trestnímu stíhání do Belgie rozhodne Městský soud v Praze a Krajský soud v Ústí nad Labem.

Na případu spolupracovali policisté z ÚOOZ s kolegy z Velké Británie, Německa a Belgie. Jak uvedl Hanták, čeští kriminalisté měli na odhalení této mezinárodní organizované trestné činnosti dominantní podíl. Případem se začali zabývat v říjnu 2014 a v prosinci téhož roku vznikl mezinárodní vyšetřovací tým.

,

Video