Jiří Čunek dosud všechna obvinění odmítl.

Jiří Čunek dosud všechna obvinění odmítl. | foto: Jan Karásek, MF DNES

Policie žádá Senát o zrušení imunity ministra Čunka

  • 118
Policie požádala Senát, aby vydal ke stíhání šéfa KDU-ČSL a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka. Vyšetřuje, zda v roce 2002 přijal půlmilionový úplatek. Senát by o žádosti měl rozhodnout 24. ledna.

"Žádost jsme obdrželi," potvrdila iDNES.cz tajemnice mandátového a imunitního výboru Senátu Dana Šedivá.

Odmítla ale upřesnit, čím policie žádost odůvodnila. "Nejprve musím se zprávou seznámit členy výboru," řekla Šedivá.

Podle dřívějších informací MF DNES se aktivitami Jiřího Čunka z dob, kdy působil v komunální politice, zabývají v současné době minimálně čtyři policejní útvary.

Policisté například prověřují, zda před lety převzal od vsetínské soukromé firmy úplatek půl milionu korun. Podezírají ho i ze sexuálního obtěžování sekretářky a zneužití tankovací karty. Čunek všechna obvinění popřel. - více zde

Podle serveru Euro se žádost týká případu z roku 2002. To ale policie odmítá potvrdit. Ostravská policejní mluvčí iDNES.cz odkázala na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková ale nechtěla případ komentovat. "Náš útvar k tomu nebude nic sdělovat, takže vám to nemohu potvrdit ani vyvrátit," řekla iDNES.cz.

Podrobnosti přitom nezná ani samotný Čunek. "Nevím, oč jde. Mám 16 trestních podání, některé za rasismus, čeho se týká rok 2002, nevím," řekl šéf lidovců ČTK.

"Žádný trestný čin jsem ale nespáchal," nechal se slyšet Jiří Čunek v prohlášení, které zaslal odpoledne médiím. "Ujišťuji veřejnost i své kolegy senátory, že s orgány činnými v trestním řízení budu spolupracovat v maximální míře," dodal lidovecký předseda. Své kolegy, kteří budou o žádosti policie rozhodovat, prý sám požádá, aby jí vyhověli.

O imunitu přišlo už 14 poslanců a senátorů

Od roku 1993 podle propočtů agentury ČTK zbavili zákonodárci na žádost policie imunity celkem 14 poslanců či senátorů. Poslance za extremistickou stranu SPR-RSČ Josefa Krejsu dokonce vydali trestnímu stíhání hned dvakrát.

Nejčastější příčinou zbavení imunity dosud byly dopravní nehody zákonodárců. Ve Sněmovně tak za havárii pykalo pět lidí, v Senátu dva.

Mezi poslanci nejčastěji přišli o imunitu republikánští zákonodárci včetně jejich šéfa Miroslava Sládka. Většinou to bylo za rasistické výroky či protiromské články. Sládek se dokonce dostal k soudu za předlužení strany. - více zde

Nejznámějším poslancem vydaným policii je Vladimír Doležal obviněný ze zprostředkování úplatku (více zde). Také senátoři měli ve svých řadách zákonodárce obviněného za korupci - Alexandra Nováka stíhaného v roce 2003. - více zde

O svou senátorskou imunitu přišel také bývalý šéf televize Nova Vladimír Železný. Ten čelil podezření z poškozování věřitele a z daňových deliktů. - více zde



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video