Petra Vitoušová a Oldřich Martinů při podpisu dohody mezi Bílým kruhem bezpečí a policií o spolupráci

Petra Vitoušová a Oldřich Martinů při podpisu dohody mezi Bílým kruhem bezpečí a policií o spolupráci | foto: Policie ČR

Policie začne nabízet obětem násilí pomoc Bílého kruhu bezpečí

  • 1
Policisté začnou systémově nabízet obětem násilných trestných činů pomoc Bílého kruhu bezpečí. Policejní prezident Oldřich Martinů a šéfka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová podepsali smlouvu o vzájemné spolupráci. Bude ale na samotném postiženém, zda pomoc přijme, či nikoli.

Nabídka pomoci je určena pro oběti nejzávažnějších násilných trestných činů. "Zaměříme se na tři skupiny. Tou první jsou pozůstalí po obětech násilných činů. Druhou skupinou budou ti, kteří útok přežili se závažnými zdravotními následky, a třetí jsou oběti znásilnění," řekla Petra Vitoušová.

Policie násilných a mravnostních trestných činů zaznamenává okolo 17 tisíc ročně. Zdaleka ne všechny oběti ale nabídku dostanou. "Podle mých kvalifikovaných odhadů půjde asi o tisíc lidí ročně. Snažíme se zaměřit na ty nejtíživější případy a nezabývat se, v uvozovkách, těmi méně závažnými. Vše ale ukáže až čas," řekl policejní prezident Oldřich Martinů.

Nabídku obětem učiní vždy pracovník policejního krizového centra, ať už přímo policejní psycholog nebo speciálně vyškolený policista. "Ten oběti poskytne akutní psychologickou pomoc. Poté mu nabídne další pomoc ze strany Bílého kruhu bezpečí. Když ji oslovený přijme, dostane Bílý kruh bezpečí údaje, aby mohl oběť kontaktovat," vysvětlil mluvčí policejního prezídia Jaroslav Ibehej.

"Ozveme se první pracovní den. Nemusí jít ale vždy přímo o oběť. Například v případě závažného trestného činu, jehož obětí byla 19letá dívka, jsme nejprve kontaktovali její rodiče a bratra," uvedla Petra Vitoušová.

"Ti lidé se ocitnou v situaci, kdy neznají procesy, které kolem nich byly spuštěny. Nevědí, jaká mají práva, co se s nimi bude dít. Není jim jasné, jaké existují možnosti pomoci, včetně peněžité pomoci státu. Že je možné mít zmocněnce a jak je možné na svá práva dosáhnout. Nabídnuta může být i krátkodobá terapie, kterou třeba v případě zmíněné 19leté dívky nakonec všichni využili," nastínila prezidentka Bílého kruhu bezpečí, jak bude bezplatná pomoc vypadat.

Bílý kruh bezpečí má s podobnými případy už 19 let zkušeností. Do současnosti se k nim ale oběti trestných činů dostávali především přes příbuzné a blízké. V řadě případů upozornila na oběti i policie, ale nebylo to pravidlo.


Video