Policie začala vyšetřovat aféru úředníka

  • 5
Praha - Policie začala vyšetřovat aféru Luboše Zámečníka, dosavadního volebního lídra sociálních demokratů pro Prahu 1. Magistrátní úředník podle reportáže televize Nova v pátek vyhrožoval jedné ženě, že pokud mu nedá úplatek 150 000 korun, může přijít o svůj obecní byt. Při jejich schůzce jej reportéři natočili skrytou kamerou.

"Začali jsme tuto věc prověřovat kvůli podezření ze spáchání trestného činu. Je to z naší zákonem dané iniciativy, bez trestního oznámení. Žádné podrobnosti vám ale zatím nemohu sdělit," uvedl náměstek policejního ředitele pro Prahu 1 František Zelenka. Připustil však, že v nejbližších dnech bude muset Zámečník podávat na kriminální policii vysvětlení.

Hlavní aktér skandálu, který nebyl v posledních dnech vůbec k zastižení, ve středu prohlásil: "Všechno je trochu jinak. Jediné, co vám nyní mohu říci, je, že se svým advokátem zvažujeme nadcházející právní kroky," tvrdil do telefonu Zámečník, který v úterý podal výpověď na magistrátu a zároveň vystoupil z ČSSD. "Odešel jsem proto, abych nepoškodil dobré jméno těchto institucí," uvedl a zavěsil telefon.

Nové informace v korupčním skandálu

- případ začala šetřit policie

- magistrát zpětně zkoumá udělování obecních bytů a dalšího majetku

- podezřelý úředník mohl ovlivňovat přidělování bytů v sociální komisi Prahy 1

- do komise jej jmenovala ČSSD, za kterou měl nyní ve volbách kandidovat jako místní lídr v první městské části

- Praha 1 zjišťuje, jak se dostal i ke svému vlastnímu bytu

- sám úředník ve středu řekl, že všechno je jinak, pak zavěsil telefon 

Zámečník pracoval na odboru obchodních aktivit, který má na starosti i pronájem lukrativních ploch v centru města. Zároveň dělal i tajemníka v komisi, která koordinovala aktivity firem na veřejných prostranstvích pražské památkové rezervace.

Úředník měl k bytům blízko
Korupční skandál politika ČSSD a magistrátního úředníka Luboše Zámečníka pravděpodobně souvisí s jeho funkcí odborného člena sociální komise v Praze 1.

Vydíraná žena totiž žádala o přidělení bytu Prahu 1 právě ze sociálních důvodů. Podle některých informací mohl mít Zámečník v této kauze případně i komplice.

Ke korupci na magistrátu či radnici první městské části se ve středu všichni stavěli vyhýbavě a zodpovědnost za aféru si spíše přehazovali. Shodně také tvrdili, že ze své pozice Zámečník nemohl rozhodnutí o přidělení bytu ovlivnit.

"V komisi nerozhodujeme, ale pouze doporučujeme obvodní radě," prohlásila  členka sociální komise a radní Prahy 1 Věra Polášková. "Posuzujeme, zda je žadatel skutečně v těžké sociální situaci a případně je zařazen do seznamu. Navíc jednotlivé žádosti vždy prověřují hned dva členové tohoto orgánu a později o nich hlasujeme všichni," dodala Polášková.

Proč mohl úředník žádat úplatek?

Luboš Zámečník byl členem sociální komise v Praze 1. Tato komise sice přímo nerozhodovala o tom, kdo z lidí dostane či nedostane byt, ale měla na to velký vliv. Členové komise, a tedy i Zámečník zjišťují bližší informace o jednotlivých sociálních případech a poté doporučují, komu je vhodné vyhovět, a komu ne.

Zámečník navíc patřil k předním členům ČSSD, mohl počítat s blízkými vztahy s předsedou této komise Oldřichem Malým, také členem ČSSD, který jej do komise přivedl. Jestliže tedy Zámečník požadoval po ženě úplatek, mohl skutečně významně ovlivnit to, jestli někdo byt dostane, zůstane mu, nebo o něj přijde.

K případu si však nic konkrétního nepamatuje. "Bylo to podle reportáží v roce 2000, takže si přímo k tomu nic nepamatuji. Určitě to půjde dohledat, ale bohužel jsem nemocná a dnes nejsem v práci," doplnila.

Šéf sociální komise a člen výkonného obvodního výboru ČSSD Oldřich Malý, který je zároveň i členem komise obecního majetku, také včera prohlašoval, že Zámečník nemohl osobně ovlivnit rozhodování o přidělení bytů. "Hluboce mě zklamal, velmi nás poškodil," podotkl.

Podobně mluvil i místopředseda pražské ČSSD a náměstek primátora Jiří Paroubek. "Okamžitě, jak jsem to zjistil, obrátil jsem se na obvodní funkcionáře ČSSD. My jsme ho vyzvali a on rezignoval. Jinak bychom ho vyloučili ze strany určitě sami," uvedl.

Případ na magistrátu vyšetřuje speciální protikorupční komise. Na obvodním úřadu zase pracovníci prověřují veškeré aktivity Zámečníka. "Prioritní úkol našeho kontrolního oddělení je, abychom zjistili vše o působení tohoto pána," uvedla místostarostka Prahy 1 Jana Příhodová, podle které obecně probíhá kontrola ohledně všeho, co se Zámečníkovy osoby týká.

Úředníci podle důvěryhodných informací prověřují i to, jak získal velký obecní byt na atraktivním Starém Městě.

Úředník ihned podal výpověď
Pracovníka odboru obchodních aktivit natočila skrytou kamerou televize Nova přímo při jednání se ženou. "Bude to částka 150 tisíc, ale já z toho nebudu mít nic," řekl úředník ženě, která letos v červnu dostala smlouvu na byt. Když se zdráhala, oznámil jí: "No, my se na tu smlouvu podíváme. Třeba ji ukončíme, nebudeme si přeci dělat naschvály," reagoval v reportáži.

Po zveřejnění skandálu podal v úterý okamžitou výpověď do rukou ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka.

"V úterý ráno za mnou tento muž přišel a požádal o okamžité rozvázání pracovního poměru dohodou. Já ji ihned přijal," uvedl ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček s tím, že úředník nedostane žádné odstupné. "Uvidíme, jak dopadne vyšetřování věci policií, které v nejbližší době očekávám," podotkl.

Odchod ze strany
Zámečník také vystoupil z ČSSD, pokud by tak neučinil, byl by patrně vyloučen. Vše nasvědčuje tomu, že měl zřejmě komplice. Ředitel Zajíček tvrdil, že o rozhodování magistrátních bytů Zámečník nezasahoval. "Podle našich informací se jednalo s největší pravděpodobností o některý z bytů obecních částí," uvedl bez upřesnění Zajíček. Také úředníkovo tvrzení vydírané, že peníze nejsou pro něj, této verzi nahrává.

Primátor Kasl přiznal, že případ magistrát poškozuje. "Dobré to zcela jistě není. Ale nikdo nic nebude skrývat. Je důležité, aby se celá věc vyšetřila a byl zjištěn jeho případný komplic," upozornil primátor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue