Dům manželů Trojanových, který brání dostavbě západního obchvatu Sokolova.

Dům manželů Trojanových, který brání dostavbě západního obchvatu Sokolova. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Policie vyšetřuje podezřelý výkup domu, který překáží obchvatu Sokolova

  • 17
Policie začíná vyšetřovat okolnosti výkupu domu manželů Trojanových, který brání dostavbě západního obchvatu Sokolova. Kriminalisty zajímá až podezřele velký rozptyl mezi cenami, které spočítali dva různí znalci. Rozdíl je více než dva miliony.

Zatímco stavební úřad, který vedl vyvlastňovací řízení, má v ruce odhad znějící na 2,35 milionu korun, Trojanovi mají vlastní posudek na 4,7 milionu.

Vyšetřovatelé už si vyžádali od krajského a městského úřadu dokumenty, které se k připravovanému výkupu domu vztahují. Zastupitelé Sokolova a kraje před několika dny rozhodli, že na finanční požadavek Trojanových po letech sporů přistoupí a že se obě instituce na sumu 5 milionů korun složí (více čtěte zde). K podpisu smluv má dojít příští týden.

"S ohledem na velké cenové rozpětí obou posudků vyvstává možné podezření, že některý ze znalců mohl podat nepravdivý, hrubě zkreslený nebo neúplný posudek," uvedl komisař sokolovské hospodářské kriminálky v odůvodnění, které má MF DNES k dispozici. Naznačil, že by se jednalo o trestný čin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Odhad znějící na téměř 4,7 milionu korun zpracovala pro Trojanovy znalkyně Jaroslava Hromádková z Prahy. Ta ve středu na dotaz MF DNES neuměla rozptyl vysvětlit. "Takhle velký rozdíl asi normální není. Ale záleží také, kdy oba odhady vznikly, protože ceny nemovitostí se na trhu snižují a čas hraje roli," pokusila se o vysvětlení Hromádková.

Nikola Trojanová odmítá, že by pět milionů korun byla přemrštěná cena. "Chybný byl posudek, který si nechal zpracovat úřad. On používá cenu obvyklou, my cenu tržní," řekla. Její rodina je připravena dům příští týden prodat, vystěhovat se a uvolnit prostor pro stavbu poslední etapy silničního obchvatu.

Podle náměstka hejtmana Petra Navrátila znalci odhady zpracovávají na základě vyhlášky a cifry by se neměly příliš lišit. "Dostavbu obchvatu by vyšetřování nemělo ohrozit," míní Navrátil.

Vyhnout se domu je téměř nemožné

Pokus úřadů vyvlastnit dům připomínal v posledních třech letech nekonečný příběh. První dvě části obchvatu už se staví ze státního programu na zahlazování následků po dolování. Politici začali být v poslední době nervózní. Hrozilo, že když letos nebude připraven i poslední úsek, uteče šance vybudovat poslední etapu silnice za 100 milionů korun za státní peníze.

Proto krajský a městský úřad provedly neobvyklou operaci. Kraj zaplatí Trojanovým odhadních 2,35 milionu a zbývajících 2,65 milionu doplatí Sokolov.

"Nikdo z nás není nadšen z toho, že vycházíme vstříc spekulantům. Ale jinak by se nedal rozestavěný obchvat dokončit a řidiči by si ťukali na čelo," poznamenal Karel Jakobec, místostarosta Sokolova.

Už se uvažovalo o tom, že kvůli neshodám s majiteli bude muset silnice dům obejít. Složitější řešení by ale stálo mnohem víc než oněch 5 milionů a změna projektu by se asi nedala stihnout včas.

"Vyhnout se domu je téměř nemožné. Je tam řeka, most. Museli bychom na mostě postavit velmi ostrou levotočivou zatáčku, snížit rychlost pro řidiče," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil.

Podpisem dohody s Trojanovými neúspěšné vyvlastňovací řízení skončí. A Sokolov i sousední Svatava se dočkají obchvatu, který je velmi důležitý. Odvede totiž tranzitní dopravu z ulic. Také přiblíží turisty k rekreační zóně napouštěného jezera Medard.

Ke sporu s Trojanovými přitom nemuselo dojít. Krajská správa a údržba silnic, která akci připravovala, zaspala. Petr Trojan totiž koupil dům v dražbě, aniž by si toho silničáři všimli. Krajská firma se mohla dražby také zúčastnit a na výkupu ušetřit.


Video