Policie vyšetřuje týrání důchodců

  • 25
S šokujícím obviněním se obrátila na policii zdravotní sestra, která před časem pracovala v ostravském domově důchodců v Petruškově ulici. "Personál tu týrá ležící bezmocné pacienty," tvrdí bývalá zaměstnankyně domova. Důchodci prý trpí žízní a nedostatkem hygieny.

"Kvůli neetickému chování personálu vůči důchodcům podala tato žena trestní oznámení na neznámého pachatele," uvedl tiskový mluvčí ostravské policie Milan Klézl.

Vedení domova týrání odmítá. "Jsou to pomluvy a msta," řekla ČTK personální ředitelka ústavu pro seniory Věra Lehká.

"Chovala se jako inspekce a odmítala dělat práce, které jí připadaly ponižující," tvrdí. Zdravotní sestra v domově pracovala jen necelé dva měsíce. Nepohodla se prý s nadřízenou staniční sestrou.

Sestra, s níž domov důchodců před časem rozvázal pracovní poměr, se už v srpnu obrátila se stejným upozorněním na sociální odbor ostravského magistrátu, pod který domov důchodců spadá.

Sestra: Personál důchodce trápil
Ve své stížnosti například tvrdí, že personál ležící pacienty trápil žízní, koupal je jen jednou týdně a nepohybliví staří lidé měli kvůli špatné péči zbytečné proleženiny.

Ty zdravotnice prý jen velmi nedbale ošetřovaly - například je údajně odstřihávaly bez umrtvení nesterilními nůžkami.

"Stížnost jsme prošetřili, v domově důchodců jsme byli na kontrole a právě jsme případ uzavřeli. Některé věci z té stížnosti se bohužel potvrdily," uvedl Oldřich Eliáš z odboru sociálních věcí magistrátu, který má na starosti právě péči o staré občany.

"Přinejmenším v jednom případě tam skutečně došlo k vážnému zanedbání péče, už jsou z toho vyvozené postihy," dodal.

Magistrát vyměnil část personálu
Staniční sestra na oddělení, kde mělo k týrání docházet, proto přišla o místo. Její zástupkyně byla přeřazena na jiné místo, několik zaměstnanců včetně ředitele čeká krácení platu.

Skandálem se bude zabývat i poradní sbor primátora města pro seniory a handicapované, jehož koordinátorem je ostravský praktický lékař a geriatr Hugo Přibyl. Ten upozorňuje, že týrání starých lidí ze strany jejich pečovatelů není ničím neobvyklým.

"Zažívá je čtyři až deset procent starých lidí. Co je důvodem? Ne každý má dostatek psychických i fyzických sil, aby mohl pečovat o seniory. A také v ústavech určených dochází někdy k selhání lidského faktoru pod vlivem takzvaného ošetřovatelského stresu,“ tvrdí Přibyl.

"Sami staří lidé si na kruté zacházení obvykle nestěžují. Nejčastěji jim v tom brání strach, stud, nebo ztráta rozumových schopností, například při stařecké demenci," dodává lékař.

Důchodci si na personál nestěžují
V domově důchodců na rozpoutaný skandál panují různé názory. "Moc se mi tu nelíbí. Špatné je ale hlavně jídlo, na sestřičky si nemůžu stěžovat, ty jsou tady moc fajn," řekl osmdesátiletý Šándor Rigolt, který tu bydlí asi rok.

Jinak vnímá péči v domově šestadsemdesátiletá paní, která sem chodí navštěvovat nechodícího syna. "Stěžuje si na personál, jsou neochotní a málo se o ležící pacienty starají," říká paní, která jméno nechce zveřejnit, aby synovi ještě neztížila jeho pozici v domově.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video