Policie vyšetřuje pochybení lékařů

Praha - Policie prošetřuje případ muže, který minimálně měsíc pobýval v Praze s tuberkulózou. Je možné, že lékaři porušili zákon, když jej pustili z nemocnice. Lékařka sloužící na interní klinice vinohradské nemocnice neměla propustit šestatřicetiletého muže, pokud měla opravdu podezření na tuberkulózu. Shodují se na tom hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký i bývalý ministr zdravotnictví, poslanec a člen výboru pro sociální věci a zdravotnictví Ivan David. "Je to průšvih," prohlásil David.

"Pokud měl lékař skutečně podezření na tuberkulózu, měl zajistit transport pacienta na Bulovku nebo do plicní léčebny v Prosečnici. Jinak se jedná o nedbalostní trestný čin. Pacient je totiž ze zákona povinen podrobit se vyšetření, a pokud by ho chtěl schválně mařit, může lékař povolat na pomoc i policii. To ale v tomto případě nebylo nutné, podle mého stačilo zavolat sanitku," řekl.

Dodal, že o tom, zda šlo opravdu o trestný čin, může rozhodnout až soud, na základě posudků soudních znalců.

Příznaky tuberkulózy:

U otevřené neboli miliární tuberkulózy dochází k mohutnému rozsevu  drobných zánětlivých ložisek v celém organismu.

U mírnějších forem jsou nejčastějšími příznaky kašel, teploty (většinou jen zvýšené), pocení, nechutenství, hubnutí, celková malátnost.

TBC je stále jednou z nejčastějších a nejhorších infekčních chorob, na jejíž následky umírají ve světě ročně 3 miliony lidí. I přes její značné omezení a očkování (které však neposkytuje úplnou ochranu, jen snižuje pravděpodobnost těžkého průběhu) se vyskytuje i u nás a není onemocněním vzácným.

Případ Slováka, který o Vánocích ve vinohradské nemocnici na nebezpečnou otevřenou tuberkulózu zemřel, začala vyšetřovat také policie. Pokud ta prokáže zanedbání, hrozí lékařce až rok vězení. "Už nyní je zřejmé, že trestní stíhání bude zahájeno i proti dalším osobám. Pokud někdo z lékařů nesplnil povinnost zabránit šíření nakažlivé choroby, hrozí mu odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest," uvedla policejní mluvčí Eva Miklíková.

Nyní policie shromažďuje všechny potřebné podklady, mimo jiné interní předpisy nemocnice, které ukládají postup lékařům v případě, když zjistí u pacienta nakažlivou chorobu. "Vyžádali jsme si rovněž znalecké posudky a odborná vyjádření," dodala Miklíková.

Vinohradská ústavní hygienička Václava Ryantová řekla, že mužova pitva TBC potvrdila. Všechny prostory, kde pobýval, byly vydezinfikovány, pomůcky zlikvidovány a prádlo sterilizováno. 

Aby zamezila dalšímu šíření nákazy, podniká mnohá šetření a opatření Městská hygienická stanice Praha. Podle jejího ředitele Jaromíra Soboty již byly osoby, u kterých se prokázal kontakt s nakaženým Slovákem, vyšetřeny na plicním oddělení.
"Jestli se člověk nakazí, záleží především na intenzitě kontaktu. Inkubační doba však může být velmi různá, většinou se pohybuje od šesti týdnů do půl roku," uvedl Sobota.

Řekl také, že epidemiologové zjistili, že muž spal na ubytovně pouze jednu noc a v pokoji s ním byl jen jeden člověk.  Ten byl komplexně vyšetřen, poučen a je pod lékařským dohledem. U ostatních obyvatel ubytovny toto nebylo nutné, protože s bacilonosičem nebyli v tak úzkém kontaktu, čili u nich není tak velké riziko nákazy.

Nyní epidemiologové čekají, až se z Ukrajiny vrátí kamarád nakaženého. "Zjistili jsme, že nakažený muž bydlel u družky v Praze 3. Neznáme však její přesnou adresu, takže musíme počkat do pondělí či úterý, kdy se přítel zemřelého vrátí a řekne nám ji. Je zde totiž velká pravděpodobnost, že pokud udržoval s družkou těsný kontakt, tak bude nakažena také ona," dodal Sobota.

Prahou chodil muž s nebezpečnou TBC
Muž s velmi nebezpečným a ojedinělým druhem tuberkulózy zemřel o Vánocích ve Vinohradské nemocnici. Nikdo zatím netuší, kolik lidí nakazil. Případ by mohl mít podle lékařů nedozírné následky. Minimálně měsíc se totiž pohyboval po hlavním městě.

Muž slovenské národnosti byl podle přednosty kliniky anestezie a resuscitace Jana Pachla do nemocnice přivezen záchrannou službou 26. prosince večer. Pět hodin nato zemřel. Až po Vánocích, kdy odborníci vyhodnotili všechny testy, však zaměstnanci nemocnice zjistili, že pacient trpěl otevřenou tuberkulózou v pokročilém stadiu.

Protože v nemocnici původně nikdo netušil, že pacient je bacilonosičem, nemocnice nepřijala žádná bezpečnostní opatření, a tuberkulózou se tak mohl nakazit kdokoliv ze sloužícího personálu.

Čtrnáct sestřiček z anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice proto zatím musí preventivně brát speciální léky proti tuberkulóze, látky na prevenci jaterního onemocnění a také antikoncepci, neboť předchozí léky jsou v těhotenství přísně zakázané.

Také pět zaměstnanců zdravotnické záchranné služby lékaři přísně sledují.

„Prodělali rentgen plic a kožní test protilátek. Totéž budou muset absolvovat za šest týdnů. Půl roku také musí brát trojkombinaci antituberkulotik. Ani to však nezaručí stoprocentní jistotu, že budou zdrávi,“ uvedl ředitel záchranky Zdeněk Schwarz.

Nejhorší na celé věci je fakt, že nyní se jen těžko podaří dohledat všechny lidi, se kterými nakažený muž přišel do styku.

Závažné je také to, že již před měsícem byl tento nakažený ve Vinohradské nemocnici vyšetřen, protože bez příčiny hubnul. Lékaři mu zjistili podezření na tuberkulózu a poslali ho na vyšetření do Fakultní nemocnice Na Bulovce. On tam však vůbec nešel.

Podle lékaře Arnošta Pátečníka však nemusí lidé v metropoli podléhat zbytečné panice. K nákaze je potřeba, aby zdravý člověk byl s nakaženým v úzkém kontaktu delší dobu. Nehrozí tak pravděpodobně možnost, že by se někdo nakazil například v městské dopravě. „Nejvíce ohroženi jsou lidé vyššího věku a ti, kteří mají sníženou imunitu,“ konstatoval Pátečník.

Děti se v naší republice povinně očkují proti tuberkulóze hned po porodu a potom ve dvou letech. Neměly by se tedy nakazit.

Zrádná je na tuberkulóze ta věc, že nikdo neví, za jak dlouho se může projevit. Inkubační doba bývá většinou půl roku, u těch nejagresivnějších bacilů tři týdny. Často se však nemusí projevit celý život. Prvním příznakem je dlouhodobý, třeba i několikaměsíční kašel. V Praze každý rok přibude kolem sta případů TBC, přestože sem jezdí mnoho cizinců ze zemí s vyšším výskytem této nemoci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video