Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policie vyšetřuje dalšího studenta, psal o útoku na školu v Domažlicích

  • 150
Domažličtí policisté od středy vyšetřují šestnáctiletého studenta z Domažlic. Ve své školní písemné práci popisoval přípravu násilného útoku na školu. Doma měl ručně psaný postup k získání dosud přesně nezjištěné trhaviny.

Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení. V případě uznání viny hrozí mladíkovi až pět let odnětí svobody. Kvůli jeho nízkému věku policie tají podrobnosti.

Podle informací MF DNES je student na svobodě. Slohovou práci odevzdal již před delší dobou. Když se v médiích objevily zprávy o studentovi z Nového Bydžova, který plánoval útok na tamní gymnázium, učitelé si na práci vzpomněli a upozornili na ni policii.

Sedmnáctiletého studenta z Bydžova zatkla policie minulý týden přímo ve škole. - čtěte Student měl prý plán školy s výbušninami

Policie se učí, Jak poznat útočníka

Pokrok v boji proti lidem, kteří plánují masakr a otevřeně přitom na internetu sní o krveprolití, by mohl přinést nápad německého psychologa Jense Hoffmanna, který sestavil první ucelený test, podle něhož se s velkou mírou pravděpodobnosti rozpozná nebezpečný člověk.

"Našli jsme dvaatřicet vlastností, podle nichž lze u mladého člověka určit, že by mohl svým spolužákům ublížit," říká Hoffmann. K rizikovým vlastnostem patří například myšlenky na sebevraždu, poznámky o střelcích, kteří vraždili na školách, anebo o jejich výcviku. O Hoffmannův test se zajímá rakouská, švýcarská i česká policie. Ředitelé škol mohou také podle psycholožky Ludmily Čírtkové požádat o školení, jak možného útočníka včas rozpoznat.

Česká policie je však v odhalování podobných zločinů zatím na začátku. Šéf týmu informační kriminality Karel Kuchařík nicméně potvrdil, že jeho lidem se v minulosti již několikrát podařilo zabránit trestnému činu. Ať již jde o člověka hledajícího nájemného vraha, násilníka, který vyhrožoval vybitím rodiny, zoufalce odhodlaného k sebevraždě nebo pedofila, který si na schůzku s děvčetem přinesl lubrikační gely.

"Všechny tyto signály bereme už dávno velmi vážně. Většinou je ale těžké rozpoznat provázanost virtuálního světa s výzvou k trestnému činu. Jakmile ale získáme jistotu, že se k němu schyluje, pak okamžitě varujeme místní kriminalisty, aby prověřili reálnost hrozícího rizika," vysvětluje Kuchařík.

Pravomoci policie při vyšetřování internetové kriminality jsou v Česku i tak v plenkách. Experti jsou zatím jen u diskusí. Britští policisté mohou přitom dokonce i vyprovokovat pedofila, který si po internetu dojednává setkání s dětmi.

"Tohle u nás není možné. Určitě ale nastal čas, abychom od odborných diskusí přešli ke konkrétním činům. A pokusili se i s využitím internetu v rámci striktních pravomocí policie zabránit tragédiím. Zvláště po události v Novém Bydžově, kde hrozil bombový útok od studenta," míní detektiv Kuchařík.

Jan Gazdík, Jakub Pokorný MF DNES

,

Video