Stanislav Huml, bývalý dopravní expert, nyní poslanec za Věci veřejné.

Stanislav Huml, bývalý dopravní expert, nyní poslanec za Věci veřejné. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Policie vyrazí na kontroly s diktafonem. Lepší by byli provokatéři, tvrdí Huml

  • 28
Už o prázdninách se na silnicích objeví první policisté, kteří budou při dopravních kontrolách používat diktafon. Smyslem je zamezit pokusům o úplatek. Nový poslanec Stanislav Huml však míní, že lepší by bylo vytvořit tým "provokatérů".

"Diktafony jsou vidět a v tom je smysl prevence," vysvětluje ředitel středočeské policie Václav Kučera.

Letos policie eviduje jen ve Středočeském kraji už osm pokusů o úplatek kvůli dopravním přestupkům, přitom loni jich bylo sedm za celý rok.

Průzkum, kterým si policisté sami mapují situaci, rovněž dokazuje, že snahy o úplatky mezi dopravním policistou a řidičem nejsou ničím vzácným. V loňském průzkumu potvrdilo sedmnáct lidí ze dvou tisíc dotázaných, že policista od nich chtěl úplatek. Letos to uvedlo 14 respondentů.

"Vždycky je to otázka morálního stavu policisty a jeho schopnosti odolávat pokušení tohoto typu," soudí Kučera.

Bývalý šéf středočeských dopraváků a nový poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml však upozorňuje, že se záznamem na diktafonu je možné manipulovat. "Mohou pak nastat problémy s dokazováním," tvrdí.

Krajský policejní ředitel Václav Kučera ale zdůraznil, že diktafon má pachatele přestupku hlavně varovat, aby se o uplácení ani nepokusil.

"Chceme rozšířit mezi řidiče povědomí o tom, že celý průběh kontroly je nějakým způsobem zaznamenán. Nechceme to dělat skrytě a nechceme nikoho při ničem chytat," tvrdí Kučera.

Právo páchat přestupky

Stanislav Huml, který je poslancem za stranu proklamující boj s korupcí, vidí cestu spíš ve vytvoření speciálního týmu, který by pokusy o uplácení sám vyvolával.

"Podle mne je řešením princip kontrolního nákupu. Pokud by existovala skupina policistů s oprávněním páchat přestupky, docílilo by se toho, že když policista jakkoli uhne ze správné cesty, dostane přes prsty. Policista by prostě neměl brát úplatky,“ tvrdí Huml.

Poslanec je skeptický i k odměňování policistů za to, že nevzali úplatek. Právě to se stalo před několika dny. Když v půli května zastavil policista v Přistoupimi na Kolínsku řidiče, který uháněl přes vesnici více než stokilometrovou rychlostí, nabídl mu jedenadvacetiletý muž peníze za to, že přimhouří oko. Neuspěl. Nadřízení kolínského policistu za jeho postoj odměnili.

"Všechno, co pomůže eliminovat úplatky, je samozřejmě dobré. Ale uplácet policisty státními penězi za to, že jsou neúplatní, to mi přijde už poněkud na hraně s morálkou," komentoval to Huml.

"Motivujeme tím policisty a chceme i veřejnosti sdělit, že se snažíme korupční prostředí odstranit," vysvětlil policejní ředitel Kučera a upozornil, že takto nepostupovali poprvé.

Smysl odměňování policistů za nahlášené případy je podle něj v prevenci. Podobné finanční ocenění získala například čtveřice berounských policistů už na konci roku.

Dokumentovat sporné situace spíše technikou, s níž dopravní policie běžně pracuje, doporučoval už při nástupu do funkce i současný šéf dopravní policie Leoš Tržil. Podle něho eviduje měření v paměti i radar, takže šéfové by ho měli kontrolovat po návratu hlídek a ptát se na každé nepokutované auto, které radar zaznamenal.

Právě ve Středočeském kraji byla před třemi roky odhalena jedna z největších úplatkářských afér, v níž figurovali dopravní policisté. V Kladně se kvůli ní doslova rozpadlo celé oddělení dopravky, obvinění z korupce čelilo jedenáct tamních policistů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video