Policie vyklidila ústředí části ETA

  • 36
Španělsko začalo boj proti terorismu i na vlastním poli. Trnem v oku se mu stala strana Batasuna, která je považována za politické křídlo baskické teroristické organizace ETA. Nejdříve soudce Nejvyššího soudu Baltasar Garzon nařídil, aby strana ukončila všechny své aktivity. Její zrušení schválil i španělský parlament. V noci pak do sídla strany vtrhla policie a vyklidila ho, píše agentura Reuters.

Maskovaní policisté vtrhli do ústředí strany na severu Španělska ve městě Pampelona pozdě v noci. Učinili tak na příkaz soudce Garzona, který nařídil uzavřít všechny její místní pobočky.

Policisté museli prorazit zástup stranických aktivistů násilím. Novináři informovali, že asi 50 baskických policistů použilo v Bilbau při zásahu proti 300 stoupencům Batasuny obušky, plastikové střely a dýmovnice a že se straničtí aktivisté bránili
deštníky.

"Demokracie v baskické vlasti," křičelo podle místního rádia několik členů Batasuny, když policisté vyklízeli jejich ústředí.

Vyvoláme vlnu útoků, varují odpůrci
Někteří oponenti zákazu ale podle ČTK varují, že tento krok vyvolá novou vlnu radikalizace nacionalistů a sympatizantů ETA.

Batasuna (baskicky Jednota) ztrácí podporu veřejnosti. V loňských volbách do regionálního baskického parlamentu získala o polovinu křesel méně než ve volbách předchozích.

Podle Arnalda Otegiho, mluvčího strany, která se do června 2001 jmenovala Herri Batasuna (Lidová jednota, HB), iniciativa lidovců a socialistů již své "výsledky" přinesla.

Poslední atentát ETA, při němž 4. srpna v Santa Pole přišel o život muž a šestiletá dcera policejního důstojníka, je podle Otegiho důsledkem politického konfliktu. Do té doby si totiž v letošním roce násilí ETA vyžádalo pouze jednu oběť, oproti 15 v roce předchozím a 23 mrtvým v roce 2000.

Strana by měla uzavřít všechny kanceláře
Podle rozhodnutí soudce Garzona by měla Batasuna skončit provoz ve všech svých kancelářích, ukončit by měla i své podnikatelské aktivity.

Členové strany navíc nesmějí pořádat žádné mítinky či demonstrace, prací se v rozhodnutí, které má 375 stran.

Problémem by podle agentury Reuters mohla být skutečnost, že Batasuna má zastoupení v parlamentu. Poslanců strany se rozhodnutí nedotkne. Jejich poradci mají navíc své kanceláře v několika městech.

Příznivci Batasuny protestují před kanceláří radikální strany ve španělském Bilbao (27. srpna 2002).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video