Měsíc ovšem trvalo, než policie získala právní rozbor textu letáků. "Znalci jednoznačně uvedli, že text na letácích je otevřeným hlásáním národnostní, náboženské a částečně i rasové zášti. Je propagací fašismu a útokem na suverenitu státu," uvedl Jiří Volprecht ze severočeské Služby kriminální policie a vyšetřování.
Plakáty s textem podle něj dostali mladíci od výrobců z Ostravska. Zda stejné letáky obdrželi i další severočeští skini, ale neuvedl.
"Plakáty týkající se této tématiky se objevily pouze na Chomutovsku. V jiném severočeském městě o nich nevíme," dodal Volprecht.
Plakáty se objevily i na německé straně
Podobné plakáty s textem Sudety byly a opět budou německé, se ale v květnu objevily i v několika německých příhraničních městech. Starostové německých obcí leták odsoudily a případ předali tamní policii.
Při návštěvě Žitavy našel leták za stěračem svého vozu i jeden manželský pár z Liberce. "Můžu vám říct, že mi bylo ouzko, když jsem to viděla," říká žena.
Podle žitavského starosty píší letáky jednotlivci, kteří se snaží poškozovat vztahy mezi Českou republikou a Německem.
"Já tento text naprosto odmítám," říká starosta. Dodává, že se obrátil na policii. Letáky byly předány kriminalistům a překládají se do němčiny.
Witikobund |
Organizace, která má dnes asi 500 členů, vznikla v roce 1948 a vstoupili do ní bývalí příslušníci SS, gestapa a nacistické strany. Název odkazuje na středověkého šlechtice Vítka (Witiko), románového hrdiny šumavského spisovatele Adalberta Stiftera. |
Od února se objevovaly letáky s nápisem "Sudety byly a opět budou německé" i v českých a moravských městech.
Samolepky s tímto textem se objevily v pražském metru, později i v Karlových Varech, Chomutově nebo Mikulově.
Letáky byly vytištěny v ostravské tiskárně a za jejich výrobou stojí údajně lidé blízcí německé organizaci Witikobund, sdružující radikální sudetské Němce.