Muslimský věřící z pákistánského Pešáváru si během ramadánu čte v Koránu (29.

Muslimský věřící z pákistánského Pešáváru si během ramadánu čte v Koránu (29. července 2012) | foto: Reuters

Ramadán v Pákistánu střeží policie, provedla šťáru v nóbl kavárnách

  • 20
Hosté luxusních kaváren v Islámábádu se dočkali nepříjemného překvapení. V sobotu do jejich oblíbených podniků vpadla policie a kontrolovala, jestli všichni dodržují pravidla postního měsíce ramadán.

Mocca Café není žádné doupě neřesti, ale vybraný podnik v centru Islámábádu. V kožených pohovkách tu po celý den posedávají zámožní Pákistánci, zírají do svých notebooků Apple a usrkávají kávu. Policejní razii by tu rozhodně nikdo nečekal.

Ramadán

Ramadán je devátým měsícem lunárního muslimského kalendáře. Stoupenci proroka Mohameda se během tohoto svátku od rozbřesku do západu slunce zdrží jídla, pití, kouření, požitků a sexu. Letošní půst začal 20. července. O ramadánu se muslimové navštěvují a slaví také noc osudu, v níž byly podle jejich víry Mohamedovi seslány první verše Koránu. Postit se nemusí děti, staří lidé, těhotné a kojící ženy a chronicky nemocní.

Strážci pořádku si ale našli důvod pro svůj vpád do nejlepších kaváren v pákistánské metropoli. Ostřížím zrakem kontrolovali, jestli si někdo nedopřál odpolední caffe latté, nebo dokonce čokoládový muffin. Jednali na základě polozapomenutého zákona, podle kterého během ramadánu nesmí nikdo jíst ani pít na veřejnosti.

Zazobané hosty i majitele kaváren razie šokovala. Majitel restaurace Gloria Jeans například prohlásil, že až do soboty příslušný zákon nikdy nečetl. Po zbytek ramadánu ale bude obsluhovat pouze lidi, kteří nemusí dodržovat muslimské tradice.

"Ve vzduchu bylo cítit nepřátelství, protože zatímco cizinci byli obsluhováni, Pákistánce vyzvali k odchodu," postěžoval si na webu jeden ze svědků razie. Svým známým doporučil, aby se až do konce ramadánu restauracím a kavárnám vyhnuli širokým obloukem.

Diktátorovo dědictví ožívá

Liberální Pákistánci se v poslední době obávají, že mezi policisty se šíří myšlenky konzervativního islámu. Muži v uniformách nedávno zmlátili novináře, který si během dne vyjel na vyhlídku nad Islámábádem a během odpočinku si dopřál nealkoholický nápoj.

Ramadán v Pákistánu

Napadený muž líčil, že ho policisté seřezali pásky a hrozili mu, že ho obviní kvůli porušení zákona o ramadánu. Tedy stejného paragrafu, na jehož základě jejich kolegové provedli šťáru v kavárnách. V roce 1981 ho prosadil vojenský diktátor Zijául Hauk, který chtěl z Pákistánu vytvořit konzervativní sunnitský stát.

Provinilci proti tomuto zákonu mohou být uvězněni až na tři měsíce. Ve čtvrtích obývaných pákistánskou smetánkou ho ale nikdo příliš nedodržoval. Policie se nyní brání, že razií se pouze snažila vymoci dodržování zákonů.

"Já osobně nemám s lidmi, kteří jedí, žádný problém. Pokud ale restaurace a hotely v méně privilegovaných částech města jídlo nepodávají, co si o nás pomyslí militantní a zbožní lidé? Řeknou, že obyčejní lidé zákon dodržují, tak proč nezasáhneme i v bohatých čtvrtích," říká podle webu guardian.co.uk představitel pákistánské policie, který si nepřál být jmenován.

Islamábád, Pákistán

Islamábád, Pákistán


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video