Jan Vidím představuje delegátům systém volby předsedy ODS. (7. prosince 2008)

Jan Vidím představuje delegátům systém volby předsedy ODS. (7. prosince 2008) | foto: Soňa Lechnerová, iDNES.cz

Policie v kauze Tatra prověřuje dovolenou Vidíma, Bartáka a zbrojaře

  • 349
Vlivného poslance ODS Jana Vidíma po pěti letech dostihla "nevhodná" dovolená. Připletl se kvůli ní do vyšetřování podezření z korupce při armádních zakázkách. A na exotickém ostrově Mauricius nebyl sám.

Policie dokumentuje dovolenou, kterou na přelomu let 2006 a 2007 trávili na stejném místě jako Vidím také někdejší náměstek ministra obrany Martin Barták a zbrojař Michal Smrž. Objevilo se podezření, že žádali peníze v souvislosti s nákupem vozů Tatra pro armádu.

Policie věří, že právě pobyt na exotickém ostrově Mauricius uprostřed Indického oceánu je jeden z klíčů k propojení obou mužů a tím i důkazu, že měli důvod jednat ve shodě. Barták i Smrž to jednoznačně popírají.

Martin Barták

Policie má podle informací MF DNES přesvědčivě zdokumentované, že Barták a Smrž tehdy letěli na dovolenou se svými rodinami stejným letadlem a trávili ji na tomtéž místě. Organizovala to společnost Oriana Tours. A nechyběl tam ani Vidím. I on sehrál v obchodu s Tatrou jistou roli, nikoliv ale korupční.

Detektivové pátrají po účetních dokladech, k nimž se nemohou dostat. Vidím i Barták tvrdí, že na Mauriciu byli spolu a všechno si sami platili.

Někdejší zaměstnanci společnosti Oriana si na Vidíma vzpomínají. Platil v hotovosti. Zájezd kolem Vánoc stál rodinu přes 100 tisíc. Zaměstnanci si také vzpomněli na další podobnou dovolenou o rok dřív v Thajsku.

Tatra získala v roce 2006 kontrakt na dodávku nákladních aut za 2,6 miliardy. Zakázku dostala pod podmínkou, že se na ní bude podílet i společnost Praga. Tatra však Pragu vyšachovala. A politici začali hrozit, že o kontrakt může přijít. Do čela kritiků se postavil šéf výboru pro obranu Jan Vidím. Argumentuje tím, že po vyšachování Pragy plnil povinnosti předsedy výboru.

V této atmosféře se podle šéfa Tatry Ronalda Adamse uskutečnily tři schůzky se zbrojařem Smržem, druhým mužem z Mauricia.

Adams tvrdí, že mu Smrž tlumočil vzkaz z ministerstva: když Tatra zaplatí pět milionů dolarů, problémy pominou. Klíčovým náměstkem na ministerstvu byl v té době Martin Barták. Následně se uskutečnila schůzka u Washingtonu. Bývalý ambasador USA William Cabaniss vypověděl, že po něm chtěl Barták, třetí návštěvník Mauricia, peníze: "Řekl, že za obnos peněz by problémy mohly být vyřešeny."

Žalobce Dušan Táborský prozradil, že se detektivové zaměřují na to, zda Smrž i Barták jednali v součinnosti, či každý za sebe. Oba obvinění Američanů odmítají. "V žádném případě nepřipouštím cokoliv z těch obludných, nechutných obvinění," hřímá Barták. "S panem Adamsem jsem jednal výhradně o možnostech spolupráce při vývozu tater," přidává se Smrž. A tvrdí, že se zná s Bartákem jen pracovně.

Jenže dovolená na Mauriciu může podle detektivů ukazovat na možné úzké vazby mezi oběma muži, a tedy i na to, že mohli mít důvod jednat v součinnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video