Policie: V kauze Český dům porušil Srba zákon

  • 5
Po více než třech měsících vyšetřování policie dospěla k závěru, že pronájem moskevského komplexu Český dům byl nejen v rozporu s dobrými mravy, ale byl při něm porušen i zákon. Policejní Služba pro odhalování korupce proto navrhuje, aby byl za nevýhodný pronájem trestně stíhán bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba.

"Policie své šetření ukončila a předala případ státnímu zástupci," potvrdil ministr vnitra Stanislav Gross. Srba je podle policie podezřelý, že se dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Ministr Jan Kavan svého sekretáře loni v létě pověřil tím, aby dojednal pronájem Českého domu soukromé firmě Hotel Český dům.

Smlouva však byla pro stát nevýhodná: všechny klíčové povinnosti zůstaly na straně velvyslanectví (firma využívala jeho účet a mohla získávat neproclené zboží) a společnost Hotel Český dům za to odváděla jen 28 milionů ročně, které si sama určila. Firma tak podnikala na úkor státu.

Státní zástupce Jiří Kára uvedl, že případ už má na stole, ale definitivní verdikt zatím nepadl. "Ještě jsem chtěl, aby služba nějaké věci doplnila," řekl Kára.

Srbu zájem policie neznepokojuje
Karel Srba, který kvůli aféře už v březnu na svůj post rezignoval, včera nebyl k zastižení. Před dvěma týdny v rozhovoru s MF DNES však řekl, že ho zájem policie nijak neznepokojuje a nehodlá ani spolupracovat s Kavanovou inspekcí, která vedla interní vyšetřování.

"Nejsem už zaměstnanec ministerstva, nezajímá mě to," prohlásil. Ministerstvo zahraničí v půlce června přiznalo, že úmluva o pronájmu je špatná a musí se přepracovat. "Jsou to závažná pochybení," řekl náměstek Pavel Telička.

Ačkoli smlouvu podepsal přímo Jan Kavan a do poslední chvíle ji hájil, nakonec se od ní distancoval slovy: "Špatná smlouva je smlouva ministerstva, ne moje, neboť k ní nemám žádný osobní vztah." Kavana přitom předem varoval velvyslanec v Moskvě Jaroslav Bašta a upozorňoval ho, že by měl dát rychle všechno do pořádku.

"Jedině tak se lze vyhnout kolizím s mezinárodněprávními předpisy, právními předpisy Ruské federace a pozornosti sdělovacích prostředků, či dokonce orgánů činných v trestním řízení," napsal Kavanovi velvyslanec.

Ministr varování ignoroval. Dodatek ke smlouvě místo vzdorujícího Bašty podepsal na přímý pokyn Kavanovy náměstkyně Heleny Opolecké bývalý skladník Českého domu a posléze narychlo "vyrobený" diplomat Zdeněk Will.

Vinen má být také Willa, Opelecká bez poskvrny
Ve své závěrečné zprávě ministerstvo označilo za hlavní viníky celého případu Karla Srbu a Zdeňka Willa. Náměstkyně Opolecká ze šetření inspekce vyšla bez poskvrny. K tomu, aby pověřila Willa podpisem dodatku, byla podle inspekce oprávněna.

Opolecká přitom původně popírala, že by se v kauze Český dům vůbec angažovala. "To bude nějaké nedorozumění," tvrdila. Nyní už odmítá na jakékoli otázky odpovídat. Do konce měsíce by ministerstvo mělo připravit nové znění smlouvy s firmou Hotel Český dům.

Společnost se však bude muset vzdát všech dosavadních výhod, kterých využívala: nebude smět užívat účet ambasády, pracovníky nebude formálně zaměstnávat velvyslanectví, za havárie neponese odpovědnost ambasáda a firma by si už neměla v závislosti na nečekaných výdajích snižovat nájemné odváděné státu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue