Protikorupční policie ve středu od rána zasahovala v České exportní bance a Exportní garanční a pojišťovací společnosti v pražské Vodičkově ulici.

Protikorupční policie ve středu od rána zasahovala v České exportní bance a Exportní garanční a pojišťovací společnosti v pražské Vodičkově ulici. | foto: Petr Topič, MAFRA

Policie ukončila zásah v EGAP, důvody kontroly naznačuje BIS

  • 0
Protikorupční policie pokračovala v zásahu v pražském sídle České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Oproti středě však zaměstnanci mohli do budovy a instituce fungují jako za běžného provozu. Budovu EGAP policie po dvou dnech práce již opustila.

"Od dnešního rána je budova normálně přístupná zaměstnancům, ale policie tady stále je a policejní akce pokračuje," řekla dopoledne mluvčí Exportní garanční a pojišťovací společnosti Hana Hikelová.

Policie se podle Hikelové zajímá o dokumentaci k obchodním případům z let 2005 až 2011.

Protikorupční policie ve středu od rána zasahovala v pražském sídle České exportní banky a EGAP, které pomáhají českým firmám s exportem. Policisté si vyžádali materiály k více než 15 obchodním případům.

Zásah se údajně týká také některých dříve medializovaných kauz, například financování výstavby skláren v Rusku (o zásahu více čtěte zde).

Ministr financí v demisi Jan Fischer na středeční odpoledne svolal jednání se zástupci dozorčích rad obou firem. "I přes zásah policie jsem byl ujištěn, že nic nebrání tomu, aby banka a EGAP ve svém fungování pokračovaly," sdělil ve středu Fischer.

Příslušným útvarům ministerstva zároveň uložil, aby bezodkladně požádaly orgány činné v trestním řízení o poskytnutí oficiálních informací.

BIS: Finacují se projekty, které by jinde neprošly

Co policii v obou institucích zajímá, naznačuje starší zpráva Bezpečnostní informační služby, která je dlouhodobě monitoruje. Důvodem tohoto zájmu je skutečnost, že (jak píše sama BIS) "jejich případná ekonomická nestabilita by měla závažné dopady na ekonomické zájmy nebo bezpečnost ČR".

Služba tak například v roce 2011 ve své výroční zprávě uvedla: "V České exportní bance a Exportní garanční a pojišťovací společnosti přetrvávaly nestandardní postupy při financování některých rizikových projektů. Cestou klientelistických vazeb mezi představiteli těchto institucí a zástupci některých exportních firem byly zřejmě ze strany ČEB a EGAP podporovány i projekty, které by z ekonomického hlediska při běžném schvalovacím procesu nebyly doporučeny."

A o několik řádků dále pak ještě rozvádí, jak chybuje například EGAP. "V rámci EGAP byly zaregistrovány snahy pojistit projekty, které nespadaly do její kompetence nebo nesplňovaly stanovené podmínky."

Mluvčí BIS Jan Šubert nechtěl současné události a policejní vyšetřování nijak komentovat. "Mohu pouze říci, že BIS si za informacemi ve výročních zprávách plně stojí," řekl iDNES.cz.

Instituce však BIS monitorovala ještě dříve. Ve zprávě za rok 2010 tak konstatuje: "Dlouhodobým jevem, který negativně ovlivňuje tyto společnosti, je relativně slabá pozice vlastníka usnadňující nehospodárné chování managementu. Vedení některých společností cíleně omezovalo kontrolní a řídící roli státu. Využívalo k tomu např. zkreslené a neúplné informování dozorčí rady, osobních vazeb mezi managementem a představiteli kontrolních a regulačních orgánů."

Služba už tehdy varovala, že taková situace dává široký prostor pro poškozování společností ve prospěch soukromých firem prostřednictvím zmanipulovaných veřejných zakázek, obcházení zákona o veřejných zakázkách, nadhodnocování akvizic, nevýhodného prodeje majetku nebo nákupu nepotřebných marketingových, poradenských a právních služeb.

,

Nejlepší videa na Revue