(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Policie podnikla zátah na Maghrebany. Do Düsseldorfu přicházejí z celé Evropy

  • 540
Policisté v západoněmeckém Düsseldorfu podnikli v sobotu večer rozsáhlou razii na místním hlavním vlakovém nádraží, při které zadrželi čtyřicet lidí, především kvůli podezření z nelegálního pobytu v zemi. Na místě se podle policie scházejí drobní kriminálníci i drogoví delikventi pocházející převážně ze severní Afriky.

Zátah se uskutečnil jen několik dní poté, co policie uvedla, že v jejím hledáčku je kvůli organizované pouliční kriminalitě dlouhodobě asi 2200 lidí, převážně přistěhovalců se severní Afriky.

Razie na nádraží a v přilehlém okolí se zúčastnilo na 300 policistů. Policie v prohlášení uvádí, že má informace o tom, že se zde v určitý čas scházejí lidé podezřelí z kapesních krádeží, krádeží zavazadel, přepadávání chodců a z drogových deliktů. Razie prý byla naplánována již loni.

Během zátahu bylo prověřeno 294 osob, především mužů pocházejících ze severní Afriky. Čtyřicet osob policie zadržela, takřka všechny podezřívá z nelegálního pobytu v zemi. Jeden ze zadržených měl již dříve nařízeno Německo opustit. Prohledána byla asi dvacítka kaváren, heren a dalších podniků.

Okolí nádraží se mezi místními říká maghrebská čtvrť, neboť zde působí kriminální skupiny Severoafričanů. „Právě proti takovým zásah mířil,“ citoval portál spiegel.de policejního mluvčího.

Problémem jsou nově příchozí Severoafričané

Düsseldorfský sociální pracovník Samy Charchira, se kterým spiegel.de vydal v sobotu rozhovor, řekl, že problémem ve městě jsou především Severoafričané přicházející z jihoevropských zemí. Komunita, která v metropoli spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko žije po desetiletí, je prý naopak dobře integrovaná a tolerantní.

„Tak tři, čtyři roky k nám přicházejí Maghrebané z jiných evropských zemí, jako jsou Španělsko, Itálie, Francie. Tito většinou mladí lidé žijí v Evropě roky nelegálně a mnoho z nich se uchyluje ke kriminalitě,“ řekl Charchira. Dodal, že vyhostit takové osoby je obtížné, neboť jejich rodné země je jako kriminálníky odmítají přijmout zpět.

Němci přitvrdili, vracejí víc uprchlíků, tvrdí Rakousko. Berlín to odmítá

Spekuluje se, zda se problematická düsseldorfská komunita Severoafričanů podílela na okrádání a obtěžování žen během silvestrovských oslav v nedalekém Kolíně nad Rýnem. Ženy a dívky vypovídaly, že je obkličovaly a osahávaly skupiny mladých mužů severoafrického a arabského vzhledu.

V souvislosti se silvestrovskými incidenty, které jsou hlášeny i z dalších německých měst, se v zemi vede debata, do jaké míry se na obtěžování žen podíleli i nově příchozí uprchlíci. Američanka Caitlin Duncanová, která se oslav v Kolíně zúčastnila, v rozhovoru s listem The New York Times řekla, že naopak díky pomoci syrských uprchlíků se jí podařilo násilníkům utéct.

Kvůli silvestrovským incidentům a rostoucímu počtu běženců, kteří do Německa míří, čelí migrační politika kancléřky Angely Merkelové stále hlasitější kritice. Část Němců přijímání dalších běženců odmítá, jiná naopak postup kancléřky obhajuje. V sobotu se ve Stuttgartu konala demonstrace proti rasistickému a násilnému chování vůči žadatelům o azyl, které se podle policie zúčastnilo asi 7000 lidí.

17.ledna 2016 v 12:59, příspěvek archivován: 17.ledna 2016 v 15:14

Razzia in Düsseldorf: Polizei nimmt 40 Männer im "Maghreb-Viertel" fest https://t.co/9xcSGe79fH pic.twitter.com/3MmKdiFHj9


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video