Policie v boji proti neonacistům selhává

  • 56
Neonacisté v Česku? Ztrácejí na síle a jsou pod kontrolou, tvrdilo v létě ministerstvo vnitra. Skutečnost je nejspíš jiná: ultrapravičáci se jen lépe schovávají. Poslední říjnový víkend se dalo do pohybu 150 příznivců neonacismu. Až do poslední chvíle věděl jen úzkých okruh zasvěcených, kam míří.

Řadoví neonacisté se místo svého cíle dozvěděli až u benzinek v Holicích a Přelouči, kde dostali bližší instrukce. "Soukromá narozeninová oslava", jíž se zúčastnilo několik skinheadských kapel, mohla ve Svojšicích na Pardubicku nerušeně začít.

Tento koncert ilustruje, jak se ultrapravicová scéna mění: neonacisté už se o akcích nebaví na internetu (vědí, že je policisté monitorují) - pozvánky jdou od úst k ústům.

"Konspirace je nyní velmi silná," míní Hana Kyselová, která se ve své práci u policie extremismem zabývá. Kriminalisté se o místě koncertu mnohdy dozvídají i hodinu před začátkem akce.

"Nemůžeme tak plně použít technické prostředky. Připravíme ve Středočeském kraji opatření a oni se nám přesunou do východních Čech. Navíc už to nejsou velké akce, ale menší oslavy, o nichž se policie někdy ani nedozví," líčí policejní specialistka.

Aktivista Ondřej Cakl, jenž monitoruje pravicovou scénu, je přesvědčen, že "soukromých oslav" přibývá. "Jsou přibližně dvakrát třikrát do měsíce. Pokud je to v pohraničí, přijíždějí i němečtí neonacisté," říká.

Tvrdý postup? Ne vždy
Přestože ministr vnitra Stanislav Gross už před dvěma lety sliboval, že proti neonacistům bude policie postupovat nekompromisně, ne vždy to platí.

MF DNES ve čtvrtek upozornila, že policie nechala proběhnout koncert na Mělnicku, kde účastníci skandovali "Vypalte synagogy!" - více zde

Kriminalisté na místě prý nic podobného neslyšeli. V pátek si policisté přijeli do redakce MF DNES prohlédnout videozáznam, na němž jsou antisemitská hesla zdokumentována. A náměstek mělnického policejního šéfa Viliam Sekár musel přiznat, že je skandování rozpoznatelné.

"Zahájili jsme trestní řízení. Jména osob, které se akce zúčastnily, známe," řekl. Proč však na koncertu neměla policie vlastní techniku, nevysvětlil.

Příkladů, kdy policisté v boji s extremisty nepostupovali důsledně, je z poslední doby několik: například při zářijovém útoku na romskou svatbu na Karlovarsku se našli útočníci pouze díky náhodě - svatebčané je potkali v nemocnici. Jak napsal týdeník Respekt, detektivové tehdy nevyslechli správce chaty, kde neonacisté v noc útoku bydleli.

MF DNES v pátek požádala o vyjádření policejní prezidium, to však neodpovědělo.

Zásah proti skinům měl být tvrdší, soudí politolog  


Policisté, kteří monitorovali skinheadský koncert ve Vehlovicích na Mělnicku, svou práci nezvládli, míní brněnský politolog Pavel Pečínka, jenž se zabývá i různými extremistickými skupinami. "Policisté měli být tvrdší," soudí.

Policie je kritizována, že proti skinům postupuje liknavě. Jaký je váš názor?
Proti začátku devadesátých let se přístup policie k rasově motivované kriminalitě zlepšil. Nicméně při tom koncertu ve Vehlovicích postup policistů správný rozhodně nebyl. Chápu, že to mají těžké.

Když zatlačí moc, tak jsou kritizováni za tvrdý přístup. Když jen přihlížejí, dočkají se opačné reakce. Od toho jsou přece profesionálové, aby odhadli, jak mají zasáhnout.

Občas se mluví o úplném zákazu neonacistických organizací. Pomohlo by to?
Zákaz nic neřeší. Vzniku takových skupin se bohužel zabránit nedá. Spíš by pomohlo neustálé znepříjemňování života členů podobných skupin. Například jsem slyšel, že v Německu jim zabavují boty jakožto zbraň, se kterou útočí na své oběti.

Když se jim zabaví ty drahé martensky (značka bot, které si skini kupují - pozn. red.) popáté, tak to řadu příznivců odradí. Sníží to jejich akceschopnost.

Skinheadských koncertů v poslední době přibývá. Znamená to obnovu neonacistického hnutí?
Nevím, nemám pro to dost informací. Koncertů asi skutečně přibývá, ale konají se v malých sálech, v uzavřené společnosti. Mohlo by to naopak znamenat, že se podařilo hnutí zatlačit do ústraní.

Nedávno skinheadi zaútočili na transsexuála. Dřív spíš napadali Romy. Mění se tedy jejich cíle?
Cíle neonacistů zůstávají stejné. Spíš si myslím, že záleží na dostupnosti obětí. Prostě útočí na ty, kteří jsou zrovna po ruce. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video