Policie tvrdě postihla prodejce drog

  • 1
Střední Morava - Policii na střední Moravě se nyní podařilo tvrdě zasáhnout proti regionálním výrobcům a prodejcům nejrozšířenější tuzemské drogy pervitinu. Detektivové, kteří se potíráním drog zabývají, odhalili v posledních měsících na Šumpersku a Olomoucku několik výroben a utajených distribučních sítí pervitinu a v rámci operace Jehla a dalších protidrogových akcí již zatkli téměř třicítku lidí.

Policie: Nejde nám o uživatele
Policejní razie těžce dopadají i na samotné narkomany. "V posledních čtrnácti dnech nám hodně poklesla návštěvnost. Asi tak na polovinu. Naši klienti zřejmě zůstávají doma, protože se bojí, že policie půjde i po nich," přiznal šéf šumperského protidrogového centra Domus Petr Hromada.

Kriminalisté však tvrdí, že policii v žádném případě nejde o konečné uživatele drog a narkomany. "Sledujeme výhradně výrobce a distributory," prohlásil olomoucký detektiv, který má o drogové scéně v regionu detailní přehled. "Pokud vím, ve vazbě skončili lidé v souvislosti s výrobou drog. Zátah na uživatele zatím nebyl," potvrdil i Petr Hromada z Domusu.

NĚKTERÉ ÚSPĚŠNÉ ZÁSAHY
PROTI VÝROBCŮM PERVITINU

* vařírna v Hosticích na Šumpersku
* tři vařírny na Zábřežsku a v Postřelmově
* vařírna ve Zlatých Horách na Jesenicku
* ve vazbě skončil hlavní distributor pervitinu na střední Moravě, doma měl statisíce v hotovosti a velké množství drog
* ve vazbě skončil šestadvacetiletý prodejce pervitinu na Olomoucku, prodal kolem šesti set dávek
* detektivové zatkli dva významné dealery v jejich BMW se sto padesáti dávkami pervitinu, dvacetiletá dívka ze Šternberka a o tři roky starší mladík z Bohuňovic prodali drogy celkem za sto padesát tisíc korun

Při operaci Jehla zatčeno 25 lidí
Při protidrogové operaci Jehla, která na Šumpersku trvala několik posledních měsíců, policie nakonec zatkla pětadvacet lidí. "Bezesporu jde o síť. Podařilo se nám zasáhnout okresní špičky obchodu s drogami. Mezi zadrženými jsou hlavní organizátoři, kteří zajišťovali i distribuci drog v okolních okresech. Vrchol pyramidy jsme jednoznačně odřízli," uvedl šumperský detektiv, který případ vyšetřuje.

Před pár dny kriminalisté zasáhli v místní části Rudy nad Moravou, v Hosticích. Objevili zde větší množství léku Solutan, který slouží k výrobě pervitinu, a mobilní soupravu pro vaření drog. V policejní síti uvízlo šest výrobců a dealerů, z toho jeden celostátně hledaný pachatel.

Velké množství surovin bylo také v zahradní chatce v Šumperku-Temenici, odkud Solutan putoval do Hostic. V souvislosti s hostickou kauzou byla zatčena i dealerka z Dolních Studének na Šumpersku. Tato akce přitom navazovala na podobné loňské zásahy na Zábřežsku, kde kriminalisté odhalili hned tři varny. Všude pro výrobu pervitinu sloužil lék Solutan.

JAK LZE ZÍSKAT SOLUTAN

Při policejních operacích proti pervitinu kriminalisté odhalili jednu z cest, jak k výrobcům proudil Solutan. Lahvičku léku jim prodával starší muž z domova důchodců za tři sta korun. Solutan si nechával předepisovat kvůli špatnému dýchání a vykupoval ho dokonce i od ostatních důchodců. Z lahvičky Solutanu se dá vyrobit asi gram pervitinu, který na černém trhu stojí kolem tisíce korun. V Rakousku ovšem gram pervitinu přijde na dvanáct set šilinků.

Policie má úspěchy i v jiných okresech
Také na Olomoucku detektivové ze zvláštního protidrogového oddělení dostali loni za mříže několik významných dealerů a tím na čas zlikvidovali černý trh s pervitinem. Koncem minulého týdne usvědčili dva mladíky kolem dvaceti let ze Šternberka, kteří ale nepatřili k hlavním výrobcům. Ti pervitin vyráběli ze Solutanu v lese asi kilometr od města. "Drogu si píchali sami, ale dávali ji rovněž i dalším osobám," uvedla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Ani Jesenicko nezůstalo od drog uchráněno. Nedávno policie vybrala výrobnu ve Zlatých Horách. "Zatím není jasné, co se tam vyrábělo, protože případ převzala Praha. Další kauza je nyní rozpracovaná. Víc v tuto chvíli není možné sdělit," uvedl mluvčí jesenické policie Petr Pospíšil.

Drogová scéna není zdecimovaná
Ačkoliv za mřížemi nyní sedí nejvýznamnější prodejci a výrobci pervitinu na střední Moravě, nikdo si nedělá iluze, že by se strážcům zákona podařilo drogovou scénu zdecimovat úplně.

"Obnovení obchodů trvá dva až tři měsíce. Někoho zatkneme, ale okamžitě nastupují další," říká olomoucký detektiv. Výrobci pervitinu se navíc začali ukrývat na venkově, používají mobilní varny, které často stěhují, a drogy uvařené na Šumpersku se prodávají na Olomoucku a naopak.

"Za poslední rok jsme třeba na Olomoucku měli dokonce méně případů než předloni. Ale jde o to, že jsme zavřeli lidi, kteří v pyramidě stáli nejvýš. Je lepší mít tři výrobce než třicet uživatelů," dodal kriminalista z Olomouce.

Pátrání po zdrojích Solutanu
Šumperští detektivové nyní pátrají také po zdrojích Solutanu. Policisté již prokázali, že lék nepochází přímo z výroby, ale z lékáren. "Udělali jsme kontroly na pohyb Solutanu ve všech lékárnách v okrese. Jedna vykázala nadměrné množství. Získali jsem také přehled, jak Solutan předepisují jednotliví lékaři. Dva předepisovali lék v mnohem větším množství, než je obvyklé," uvedl šumperský zdravotní rada Josef Gerold.

Zda právě odtud proudila surovina k výrobcům, kriminalisté neřekli. "Všechny možné zdroje prověřujeme. S ohledem na probíhající vyšetřování není možné víc sdělit," uvedl šumperský detektiv.

Dostupné jsou i další léky
Odborníci ovšem upozorňují, že na trhu jsou i další léky, například kapky proti kašli Asthmin, a dokonce i volně dostupná léčiva Modafen či Disophrol, ze kterých se dá pervitin úspěšně vyrábět. U výrobců se také občas objeví falešné nebo ukradené recepty s razítkem.


Nejlepší videa na Revue