Policie stíhá krumlovského starostu

  • 14
Starostu Českého Krumlova Františka Mikeše stíhá policie. Společně s ním se zajímá také o bývalého starostu a vedoucího odboru územního rozvoje. Jsou obviněni z 21milionového úvěrového podvodu na dotacích. Hrozí jim až dvanáct let vězení.

Starostu Českého Krumlova Františka Mikeše, jeho předchůdce Antonína Prince a vedoucího odboru investic Lumíra Luštického obvinili policisté z úvěrového podvodu a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Případ se týká opravy sportovní haly poničené povodněmi.

Pokud se podezření prokáže, hrozí starostovi až dvanáct let vězení, jeho předchůdci deset a podobně i šéfovi investic, kterého policisté viní ze spoluúčasti.

Policejní audit rekonstrukce sportovní haly na Chvalšinské silnici letos v květnu ukázal, že město neoprávněně využilo státní příspěvek ve výši 21 milionů korun.

"Jsou podezřelí, že v žádostech o dotace záměrně uváděli nepravdivé údaje, zkreslovali podklady o stavu prací a způsobu financování," uvedla mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Starosta Mikeš uznal pouze administrativní chyby a státu vrátil čtyři miliony korun.

V Krumlově trval podle něho krizový stav po povodních do října 2002 a některé státní peníze na opravu dostali až závěrem roku. Práce se tím prodloužily oproti smlouvám.

"V Krumlově se během povodní a po nich vystřídala spousta politiků. Slibovali, že zohlední nestandardní postupy při poskytování dotací. Zvažovali jsme určité riziko," naznačil Mikeš

Jeho předchůdce Antonín Princ pochybení neuznal. "Odmítám jakoukoliv chybu. Podle mě by se státu žádné peníze vracet neměly, natož, aby se celá věc kriminalizovala," tvrdí Princ.

"Je to pro mě nepříjemné profesně i lidsky," komentoval obvinění šéf odboru investic Luštický.

Za nešťastnou událost považují případ českokrumlovští zastupitelé. "Pokud se na to někdo chce dívat očima paragrafů, může v tom trestný čin najít," připustil českokrumlovský radní Jiří Glowatz.

Faktury pro firmu Vidox
Aférou se státními penězi se zabývá pražský Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. "Obvinění měli dost prostoru se k věci vyjádřit," uvedla komisařka protikorupčního útvaru Jana Moravcová.

Případ se zároveň dotýká zakázky a hrazení faktur soukromé firmě Vidox, která halu ze státních peněz opravovala. Město totiž plánovalo rekonstrukci už před povodněmi.

Vidox vzešla oficiálně z řádného výběrového řízení. Detektivové radnici podezírají, že firmu platila neoprávněně ze státních peněz a faktury nesouhlasily s termíny prací.

"Pokud by zástupci města uvedli k dotacím správné údaje, nikdy by je nedostaly. Jestliže se podezření potvrdí, bude Český Krumlov státu peníze vracet i s penále, které představuje více než 21 tisíc korun za každý den," upozornila Blanka Kosinová.

Pro Krumlov je to letos už druhá rána. V dubnu policisté obvinili z podvodu šéfa městského Českokrumlovského rozvojového fondu, který podle nich zmařil projekt radnice a pomohl bratru starosty Mikeše získat za odhadní cenu historický městský dům.

, ,

Video