Za upravené fotografie na průkazech hrozí členům Ztohoven trest.

Za upravené fotografie na průkazech hrozí členům Ztohoven trest. | foto: ČTK

Policie stíhá členy Ztohoven, za upravené občanky jim hrozí až dva roky

  • 115
Policisté začali stíhat dvanáct výtvarníků ze skupiny Ztohoven. Loni v červnu vystavovali občanky s počítačově upravenými obličeji. Policii a státní orgány tím "uvedli v omyl." Hrozí jim za to až dva roky za mřížemi.

"Minulý týden policie obvinila dvanáct výtvarníků z této skupiny z poškozování cizích práv," řekla iDNES.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Za to mohou dostat až dvouleté tresty.

Podle Zoulové uvedli umělci státní orgány v omyl tím, že při žádání o občanský průkaz použili počítačově upravené fotografie. "To dokázaly expertizy," dodala mluvčí.

"Je na pováženou trestně stíhat realizátory uměleckého díla," reagoval na obvinění člen výtvarné skupiny, který si říká Jan Tar.

"V žádném případě jsme nechtěli dělat kriminální činnost. Myslíme si, že prostředky, které používáme, ať už jim někdo říká umělecké či jiné, by měly mluvit samy za sebe. I proto nechceme podávat vysvětlení, jak by měl někdo vnímat nějakou naši uměleckou praktiku. Interpretovat dílo nechci - od toho tady jsou jiní," řekl Tar ČTK.

Fotografie vznikly takzvaným morphingem, kdy ze dvou tváří vznikne jeden obličej s charakteristickými rysy obou. Skupina Ztohoven, která proslula například simulovaným atomovým výbuchem ve vysílání České televize, nazvala svůj tehdejší projekt Občan K.

Policie zatýká Davida Brudňáka alias Romana Týce z výtvarné skupiny Ztohoven

Policie zatýká Davida Brudňáka alias Romana Týce z výtvarné skupiny Ztohoven

Při výstavě policisté loni v červnu nejdříve zatkli jednoho ze členů Ztohoven, Romana Týce, a posléze si odvezli všech dvanáct vystavených průkazů.

Úpravou fotografií chtěli umělci údajně upozornit na to, jak snadné je zneužití soukromých informací o každém člověku. S falešnými občanskými průkazy členové Ztohoven volili v parlamentních volbách, někteří se i oženili.

Skupina Ztohoven je svými intervencemi do veřejného prostoru známá. Za simulovanou jadernou explozi byla skupina oceněna Národní galerií v Praze. Dostala se ale i do konfliktu se zákonem, jak protestovala Česká televize. Umělci však nakonec nemuseli platit ani za přestupek.

U soudu se probíraly také pozměněné figurky na semaforech v Praze, které se jednoho dne díky zásahu člena skupiny změnily z běžných panáčků v postavičky v komických situacích.


Video