Policie stíhá aktéry olomoucké kauzy

  • 2
Olomouc - Po několika letech začala policie stíhat jednoho z hlavních aktérů téměř zapomenutého případu označovaného jako olomoucká kauza. Podnikatel Oldřich Přikryl z Olomouce je nyní obviněn z křivé výpovědi a křivého obvinění proti bývalému detektivovi z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Josefu Kolinskému. Ten jako první veřejně upozornil na propojení podsvětí a státní správy v Olomouci.

Spolu s Přikrylem je stíhán také bývalý vyšetřovatel Josef Menšík, který Kolinského mimo jiné i na základě Přikrylovi výpovědi obvinil a žádal pro něj vazbu.

V Olomouci se podle ministerstva vnitra několik příslušníků zvláštních útvarů, inspekce a BIS zapletlo s místními podnikateli a krylo jejich kšefty například s kradenými auty. Dvě znepřátelené skupiny se začaly udávat, odposlouchávat a rozehrávat zpravodajské hry. Případ se hemžil podvrhy a výbuchy bomb. Někteří lidé vystupovali i v kauze takzvanného Zemanova kufříku, souboru falzifikátů, kterými se šéf ČSSD snažil před lety dokázat svá slova o policejním státě.

Státní zástupce Pavel Komár z Olomouce, který má nyní celou věc na starosti, potvrdil, že před časem vydal pokyn k obvinění dvou lidí: "Jde o případ z let 1996 a 1997 a souvisí se stíháním bývalého policisty Josefa Kolinského. Existuje podezření, že na jeho stíhání se oba protiprávně podíleli. Vyšetřování trvalo tak dlouho proto, že případ je mimořádně obsáhlý, jsou v něm desítky svědků a existuje mnoho dokumentů."

Kolinský tehdy za hlavního aktéra označil Přikryla, ten ovšem na Kolinského a jeho nadřízeného Petra Dvořáka podal trestní oznámení, že chtěli úplatek výměnou za licenci pro obchod se zbraněmi. Jako svědka Přikryl uvedl Pavla Hegera z olomoucké expozitury BIS. Kolinský nakonec putoval do vazby s obviněním ze čtyř trestných činů, po několika měsících ale úřady jeho stíhání zastavily a pustily ho na svobodu.

Přikryl sice původně přislíbil, že se ke svému obvinění vyjádří, jeho stanovisko se nakonec ale sehnat nepodařilo. "Můj klient mi řekl, že se k případu zatím nebude nijak vyjadřovat," sdělil Přikrylův advokát Petr Dítě z Olomouce.

Také Kolinský se v úterý nechtěl vyjadřovat, neboť ho vyšetřovatel ještě nepozval k výslechu a ani ten o stíhání Přikryla nechtěl příliš mluvit: "Je to teprve na začátku."

Kolem Přikryla to ovšem není první podezření, že proti někomu vykonstruoval obvinění. Nyní stojí před soudem v Olomouci s obžalobou, že si v televizi objednal reportáže, které diskreditovaly policisty včetně Kolinského, kteří jeho aktivity prověřovali. Přikryl obžalobu odmítá.

Většina příslušníků policie a tajné služby včetně Kolinského zapletených do olomouckého případu už ve službách státu nepracuje. Například bývalý šéf inspekce ministra vnitra pro Moravu Zbyněk Páč, který měl úzké vazby na Přikryla, dostal nedávno u soudu v Brně podmínku za to, že z přísně tajných spisů o vyšetřování bombových útoků v Olomouci vynášel informace.

BŘEZEN 1999: vyšetřovatel zastavil stíhání

Vyšetřovatel zastavil stíhání dvou kriminalistů a jednoho pracovníka Bezpečnostní informační služby (BIS), kteří byli dva roky obviněni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele v takzvané olomoucké kauze, spletitém případu údajného prorůstání zločinu do státní správy a bezpečnostních složek.

"Nepodařilo se prokázat, že by se skutek stal. Trestní stíhání proto bylo pro nedostatek důkazů zastaveno," řekla tehdy mluvčí úřadu vyšetřování Soňa Jindráková. Pokud s rozhodnutím vyšetřovatele bude souhlasit žalobce, vyšetřování aféry skončí.

Ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová řekla, že žalobce obdržel od vyšetřovatele spis a má třicet dnů na to, aby se k jeho rozhodnutí vyjádřil.

Policie obvinila detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v Ostravě Ericha Richtera a Petra Vítka a pracovníka BIS Pavla Hegera předloni v lednu. Policejní zdroje tehdy řekly, že Heger měl na objednávku olomouckého podnikatele Oldřicha Přikryla jako kapitán tajné služby zastrašovat a vydírat určité lidi, aby svědčili proti jinému podnikateli z Olomouce Dušanu Magnovi, který byl Přikrylovi nepohodlným konkurentem. Detektivové Richter a Vítek měli podle zdrojů ČTK s Hegerem spolupracovat a být nápomocni tomu, že se podnikatel Magna nakonec ocitl za mřížemi.

Policie dosud přesně nesdělila, o co v olomoucké kauze jde. Detektivové, kteří případ zprvu rozplétali, tvrdili, že za aférou stojí obchody s kradenými auty, falešnými valutami a zbraněmi. Vyšetřovatelé to ale odmítali s vysvětlením, že téměř všechna obvinění pracovníků bezpečnostních složek přímo souvisejí s aférou podnikatele Magny. Odsouzen byl dosud jen jediný - kriminalista Jaromír Andrés, a to za machinaci s ukradeným automobilem. Proti verdiktu podal stížnost k Ústavnímu soudu.

Policie v roce 1998 rovněž zastavila stíhání vysokého důstojníka Útvaru pro boj  organizovaným zločinem Josefa Kolinského, který olomouckou kauzu začal před třemi lety rozkrývat. Policie ho podezřívala, že předával tajné informace o vyšetřování krádeží aut majiteli detektivní kanceláře, která po autech pátrala.
V souvislosti s kauzou policie stíhá novináře Zdenka Zukala pro trestný čin křivého obvinění v souvislosti s jeho příspěvky uvedenými televizí Nova, v nichž podle policie nepravdivě informoval o nekalých praktikách policistů spojených s vyšetřováním olomoucké kauzy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video