Policie stále nemá zprávu z pitvy potápěče

  • 155
Split, Praha - Případ smrti českého potápěče, který za záhadných okolností zahynul při ponoru v Chorvatsku, nabírá zpoždění. Vyšetřovatel stále nemá zprávu o pitvě, kterou lékaři v Praze provedli už ve čtvrtek. "Nemůžeme proto k případu podávat žádné nové informace," řekla iDNES pražská policejní mluvčí Daniela Razímová. Sdílnější nejsou ani lékaři. Soudní patolog z nemocnice Bulovka v pátek ČTK řekl, že znalecký posudek ještě vypracován není. Bližší informace o pitvě odmítl s odvoláním na mlčenlivost sdělit.

Patolog jen dodal, že jeho chorvatští kolegové provedli pitvu dobře. "K jejich závěrům se ale nevyjadřuji," doplnil.

Pitva provedená v Chorvatsku prokázala pouze násilnou smrt bodnou ranou. Zpráva ale neodpovídá na otázku, zda šlo o vraždu, či sebevraždu.

Tělo zkoumali chorvatští i čeští lékaři
Tělo českého potápěče Miroslava Kukliše, který 10. září zahynul u chorvatského ostrova Šolta, bylo v úterý převezeno do Prahy.

Dopoledne provedli lékaři na Bulovce jeho další pitvu. "Policie dala příkaz, aby se udělala takzvaná přepitva," potvrdil ČTK přítel matky zemřelého muže. Kamila Styblíková z pražské policejní správy řekla, že Kuklišovu smrt vyšetřuje nezávisle na sobě česká i chorvatská policie.

Česká strana však podle mezinárodních úmluv nemůže sama od sebe požádat chorvatské orgány o předání případu. "Musíme čekat na to, zda o to požádají Chorvati, pak půjde věc k Nejvyššímu státnímu zastupitelství, které rozhodne, zda ČR věc převezme," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

Aby se případem začala zabývat pražská policie, muselo být v České republice podáno trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z vraždy.

To podal přítel jednoho ze dvou potápěčů, které chorvatská policie drží ve vazbě kvůli podezření z vraždy Kukliše.

"Zabýváme se tím a budeme provádět všechno to, co se běžně dělá, když si někdo podá trestní oznámení," prohlásila. Uvedla, že policie zatím nehodlá výsledky pražské pitvy zveřejňovat.

Pitva v Chorvatsku: Potápěč zahynul násilnou smrtí
Podle chorvatských policistů zahynul český potápěč násilnou smrtí. Část pitevní zprávy, která byla zveřejněna v úterý 24. září, hovoří o tom, že zemřel na suchu, a nikoli ve vodě, jak tvrdí zbývající čeští potápěči.

Mluvčí chorvatské policie uvedl, že poté, co byl Kukliš bodnut, ještě nějakou dobu žil. Vojenský potápěč Pavel Chvalina potvrdil, že stanovit způsob smrti lze i porovnáním vpichu - tedy zda byl Kukliš bodnut na vzduchu, nebo ve vodě.

Pokud by se informace z pitevní zprávy definitivně potvrdila, mohlo by to hovořit ve prospěch verze chorvatských vyšetřovatelů, že Kukliš nespáchal v kritické situaci sebevraždu, jak tvrdí jeho přátelé, ale zemřel násilnou smrtí.

Podle konzulky českého velvyslanectví ve Splitu Veroniky Honcové ale protokol, který obsahuje řadu odborných a latinských termínů, pouze konstatuje, že potápěč
zemřel násilnou smrtí způsobenou bodnou ranou. "Neřeší se tu otázka, zda šlo o vraždu, či sebevraždu, " řekla ČTK.

Informaci, podle níž pitva prokázala, že Kukliš byl zavražděn, označila Honcová za spekulaci, která neodpovídá současnému stavu vyšetřování.

Dvojice zůstává ve vazbě v Chorvatsku
Z Kulišovy vraždy jsou obviněni dva čeští potápěči, kteří se v osmičlenné skupině plavili na jedné lodi u chorvatských břehů nedaleko Splitu.

Čeští potápěči tvrdí, že Kukliš spáchal sebevraždu v okamžiku, kdy při hloubkovém riskantním ponoru několik desítek metrů pod hladinou zjistil, že má už málo vzduchu, a ztratil tak šanci na návrat.

Chorvatští vyšetřovatelé naopak obvinili dvojici českých potápěčů, že Kukliše zabili na jachtě, a pak ho ukryli v podmořské jeskyni.

Jeden ze skupiny českých potápěčů Martin Štikar znovu řekl, že navzdory novým informacím věří v nevinu svých dvou kolegů.

Zbývajícím pěti potápěčům z jachty už chorvatské úřady vrátily pasy. Během úterý odcestovali zpět do Prahy.

"Jsem pevně přesvědčen, že se Mirek v kritické situaci zabil sám, když už věděl, že nemá šanci," říká vedoucí potápěčů. Štikar, stejně jako zbytek skupiny, tvrdí, že u pitvy mohlo dojít k omylu.

Potápěč se zabil sám, tvrdí
obvinění Češi

ANALÝZA PŘÍPADU:
Smrt českého potápěče zůstává záhadou
Případ mrtvého potápěče se vyvíjí dramaticky. Jeden, respektive dva mrtví, dva obvinění z vraždy a také mnoho nejasností. Proti sobě stojí dvě zcela protichůdné verze, vysvětlující, jak k neštěstí došlo.

Chorvatští vyšetřovatelé soudí, že Miroslava Kukliše zabili čeští kolegové. Dva z potápěčů jsou ve vazbě a byli obviněni z vraždy. Některá chorvatská média připojila spekulace, které to podporují. Motivem prý byly spory kvůli údajné homosexuální orientaci potápěčů či kolem jejich nevyřešených obchodů.

Češi však bez výjimky vraždu vylučují. Tvrdí, že jejich druh si vzal život sám v okamžiku, kdy hluboko pod hladinou zjistil, že už nemá dostatek vzduchu a žádnou šanci přežít. Stejně tak odmítají i spekulace médií. Jejich argumenty se zdají pádné.

"Polovina z nás jsou ženáči, polovina má přítelkyně," řekl Martin Štikar, kapitán lodi. Za jedním z obviněných už před několika dny přijela jeho snoubenka. "Homosexuál, to je prostě nesmysl," řekla do telefonu ze Splitu. A co se týče údajných obchodních spojení? "I to mohu absolutně vyloučit, neexistují," uvedl Štikar.

Vesměs dobří kamarádi a členové jednoho potápěčského klubu, sdělili ve výpovědích, že onoho osudného večera se jejich původně osmičlenná skupina na plachetnici u jadranského ostrova Šolta rozdělila.

Čtyři se po večerním grilování ryb vydali na noční potápění, čtyři zůstali na lodi. Martin Štikar prý spal, později zadržená dvojice už se nechtěla potápět, zatímco Miroslav Kukliš, který z paluby sledoval noční ponor kamarádů, se rozhodl jít do vody sám.

Už se však nevynořil, jeho tělo bylo nalezeno později s bodnou ranou v srdci. Speciální zásahová jednotka tělo objevila ve složitém podmořském jeskynním systému, v hloubce 54 metrů. Vedle něj údajně ležel nůž.

Z dostupných informací vyplývá, že vyšetřovatelé podezírají zadrženou dvojici, že na palubě lodi Kukliše zavraždila nožem a pak mrtvého dopravila do jeskyně. Jedním z klíčových pomocných důkazů měl údajně být výslech na detektoru lži (u obou mužů byly zaznamenány zvýšené hodnoty).

Podle verze českých potápěčů však Kukliš své kolegy nepotkal a v jeskynním systému, který se rozhodl sám prozkoumat, patrně zabloudil. "Když mu docházel vzduch, místo pomalé smrti udušením si zvolil rychlý konec potápěčským nožem," uvedli zbylí členové výpravy ve společném prohlášení.

Sami potápěči uznávají, že Kukliš porušil řadu bezpečnostních pravidel. Problém je však v tom, že šlo o zkušeného potápěče (měl za sebou stovky ponorů až do 60 metrů). Štikar sérii jeho pochybení - nepřipravil se, nepropočítal čas, nešel pod vodu s doprovodem, neměl dlouhé lano, měl málo vzduchu, který navíc není vhodný pro tak hluboké potápění - vysvětluje "Kuklišovým počátečním nadšením".

Zkušený vojenský potápěč Pavel Chvalina ze základny v Náměšti nad Oslavou však po telefonu řekl: "Pokud to byla nešťastná náhoda, pak ten člověk porušil veškerá bezpečnostní pravidla. Byl to neuvěřitelný hazard."

To podle něj neodpovídá jednání zkušeného potápěče. Ještě divnější je představa, že se Kukliš zabil. "Nelze to vyloučit, v té hloubce se při užití vzduchu prudce zvyšují narkotizační účinky, člověk může být jako opilý, ale ještě jsem o tom neslyšel. Já bych do poslední chvíle bojoval," zdůraznil Chvalina.

Potápěči na svou obranu říkají, že "vražda se nedala uskutečnit z časových ani technických důvodů a neexistuje ani žádný motiv". V jejich prospěch částečně hovoří i fakt, že už při první nepovedené záchranné akci v těžkém podmořském terénu zahynul jeden chorvatský potápěč a druhý těsně unikl smrti.

Zbývá tedy čekat na znalecké posudky. Podle neoficiální informace však ten klíčový z pitvy, kterou prováděl zkušený patolog splitské nemocnice, říká, že Kukliš nezahynul ve vodě.

Česká konzulka ve Splitu Veronika Honcová a velvyslanectví v Záhřebu se snaží Čechům všemožně pomoci, zajistit styk s příbuznými a předat celý případ domů. Chorvatská strana s tím souhlasí, ale nejprve musí být ukončeno vyšetřování na místě.


Video