Opoziční protesty v Moldavsku (14. dubna 2009)

Opoziční protesty v Moldavsku (14. dubna 2009) | foto: Profimedia.cz

Policie sleduje a týrá demonstranty, hlásí pracovnice OSN z Moldavska

  • 6
Situace v Moldavsku, kterým od minulého týdne zmítají opoziční protesty, se zhoršuje. Policie pronásleduje účastníky demonstrací i tuzemské novináře, stovky lidí údajně deportuje na neznámá místa. Nepokoje rozdmýchaly výsledky voleb, ve kterých zvítězili komunisté, ústavní soud nařídil na středu přepočítání volebních lístků.

Moldavská opozice tvrdí, že volby, které už potřetí v řadě vyhrála komunistická strana v čele s prezidentem Vladimirem Voroninem, byly zfalšované. Na voličských seznamech údajně figurovali mrtví lidé a lidé pracující zahraničí. Právě na kontrole seznamů trvá opozice nejvíce. - čtěte V moldavských volbách hlasovaly i mrtvoly

Přepočítání volebních lístků dosáhla opozice po téměř týdenních nepokojích, které se odehrávaly zejména v moldavské metropoli Kišiněvě a během kterých demonstranti vtrhli do sídla prezidenta a parlamentu. Nešťastnou náhodou při nich zemřela jedna demonstrantka a třiadvacetiletý mladík. - čtěte Zraněný moldavský demonstrant zemřel

Třiadvacetiletý Valeriu Boboc, který podle jeho příbuzných zemřel po policejním výslechu 8. dubna 2009.

Druhého z nich zadržela policie v první den protestů, den nato zemřel v nemocnici. Rodina ho včera pohřbila. Ačkoli podle oficiálních výsledků pitvy není příčina jeho smrti známá, mladíkovi příbuzní tvrdí, že podlehl zraněním, která mu způsobila policie při výslechu. Popsali, že jeho tělo bylo poseté ranami.

Opozice: Stovky lidí jsou pronásledovány a mučeny

Útlak státních složek se podle některých informací ze země stupňuje. "Stovky lidí policie zadržela a odvezla neznámo kam. Zadržení nemají přístup k právníkům a jsou mučeni," popsala situaci v rodném Moldavsku Daniela Gutuová z Mezinárodní organizace práce při OSN.

"Na místní novináře policie pořádá štvanici a zahraniční rovnou vyhošťuje ze země. Atmosféra v zemi je plná strachu a hrůzy," líčí Gutuová z Kišiněva.

Moldavská opozice v neděli přijala společné usnesení, ve kterém žádá okamžité zastavení represe ze strany úřadů. Z odpovědnosti za pronásledování, výslechy a tvrdé zákroky vůči protestujícím viní prezidenta Voronina a další komunistické předáky.

Opoziční protesty v Moldavsku (14. dubna 2009)

"Stovky nevinných dětí, studentů či novinářů zažívají pronásledování, bití a tvrdé výslechy. Teror se rozšířil už na celé území Moldavska," píše se v rezoluci.

Opoziční politici v dokumentu požadují, aby vyšly kompletní seznamy zadržených lidí, na kterých podle nich chybí řada mladých lidí, kteří jsou v zadržení mučeni. Chtějí také odstranit blokádu informací, kterou nařídili vládnoucí komunisté, a dostat prostor ve státních médiích.

Komunisté získali ve volbách z 5. dubna téměř padesát procent hlasů, a mají tak nárok obsadit šedesát křesel ve 101členném parlamentu. Voroninovi skončí brzy druhý mandát, potřetí již kandidovat nemůže. Dal však najevo, že chce zůstat ve vysoké politice a zaujmout jinou významnou funkci ve státě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video