Policie skiny k anarchistům nepustila

  • 20
Rumburk, Ústí nad Labem - Antimilitaristickým proslovem skončila demonstrace v Rumburku, které se zúčastnily asi dvě desítky anarchistů. Společně s nimi pochodoval městem přibližně stejný počet skinů a desítky policistů. Protivníci zůstali u slovních výpadů. Mladou přívrženkyni skinheads zatkla policie za to, že měla na krku přívěšek v podobě německého válečného kříže. Mezi čtvrtou a pátou hodinou začali účastníci opouštět město.

Do Rumburku na Děčínsku přijelo asi 20 anarchistů, aby zde demonstrovalo proti státnímu militarismu a NATO. V parku před nádražím na ně čekala dvacítka skinů. Policisté, kterých je zhruba 150, obě skupiny oddělili.

Ve 14:20 se vydali anarchisté za doprovodu policistů a velké skupiny novinářů směrem k soše Nepokořený, která je pomníkem Rumburské vzpoury. Po celou cestu na sebe skupiny anarchistů a skinů pokřikovaly.

Policisté pochodovali mezi protivníky, aby znemožnili kontakt obou skupin. Od památníku vojenské vzpoury z roku 1918 zamířili k pomníku popravených vojáků, kde zazněl závěrečný projev anarchistů.

Policie se připravovala na větší střetnutí
Těžkooděnci z krajské pořádkové jednotky, policejní doprovod ve vlacích, zvýšená pohotovost na hranicích a další síly v záloze - tak se policie na severu Čech na manifestaci přichystala.

Kvůli srazu aktivistů z Československé anarchistické federace (ESAF) se dokonce přesunul termín oslav, jež se týkají stejné události, jakou si sem přívrženci ultralevice přijeli připomenout - výročí vojenské vzpoury z roku 1918.

Hlavním důvodem tak velkého nasazení policejních jednotek je ale možnost, že by mohli přijet i pravicoví radikálové z Čech i Německa a že by se obě skupiny z opačných pólu politického spektra mohly střetnout.

"Máme ohlášeno shromáždění a průvod asi sto padesáti anarchistů," řekla krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Nasazení policie není podle ní vůbec nepřiměřené.

"Je to standardní postup. Pořádkovou jednotku vysíláme i na riziková fotbalová utkání nebo na shromáždění lidí, u nichž předpokládáme, že bude narušen pořádek. To je i tento případ," vysvětlila.

Odpovědi na otázku, zda má policie nějaké konkrétní informace o tom, že se do Rumburku chystají skinheadi, se ale vyhnula. "Taková možnost samozřejmě je," uvedla.

Vlastimil Řehák z cizinecké a pohraniční policie řekl, že ve Šluknovském výběžku a okolí budou střeženy přechody i přeshraniční stezky. "Když při kontrole najdeme u některého cizince například baseballové pálky, nunčaky či jiné zbraně a třeba transparenty, máme právo ho přes hranice vůbec nepustit." 

Rumburk - mapa

Anarchisté počítají jen s malou akcí
"Počítáme, že se nás v Rumburku sejde dvacet až třicet," uvedl Petr Záraz z Československé anarchistické federace, který podle rumburské radnice akci v parku u místního nádraží ohlásil.

"Pořádáme jen malý pietní akt, kterým si chceme připomenout zdejší antimilitaristickou vzpouru. Nepředpokládáme nijaké větší operace," doplnil anarchista. ESAF podle něj raději nahlásila, že anarchistů přijde sto. Nechtěla totiž riskovat případný policejní zásah, kdyby se příznivců levice sjelo proti odhadům více.

Záraz potvrdil nebezpečí útoku pravicových extremistů. "Máme zprávy, že se naše shromáždění pokusí napadnout neonacisté. Je možné, že nějaké problémy budou," řekl lakonicky. Zároveň zpochybnil, že je nutné nasadit tolik policistů. "Zapadá to do snah policie získávat stále více pravomocí."

V Rumburku se 21. května 1918 vzbouřili vojáci plzeňského
střeleckého pluku rakousko-uherské armády. Vzbouřenci se chtěli spojit s československými vojenskými posádkami, táhnout na Prahu a ukončit válku revolučním převratem. Pro svou živelnost byla vzpoura ještě téhož dne potlačena. 30 vojáků bylo postaveno před soud a deset z nich popraveno. Historikové dali této události
název Rumburská vzpoura.

Vojenští historici museli změnit program
Anarchista rozhodně nesouhlasí s tvrzením, že jejich manifestace rozbila program oslav. Na to si stěžoval Jan Kesner z Klubu vojenské historie z České Lípy, který přitom poukázal na skutečnost, že klub ohlásil svoji akci již rok dopředu a anarchisté až před měsícem. Přesto příznivci vojenské historie museli přesunout svoje vystoupení již na dopoledne a kladení věnců k pomníku obětem vzpoury dokonce až na neděli.

"Takové obvinění je nesmysl už jen proto, že se akce musí nahlásit dopředu. Pokud něco přesouvali kvůli nám, znamená to, že to vojenský klub neohlásil. Kdyby to udělal, radnice by nám nemohla povolit akci na stejném místě. Jestliže má klub pravdu, měl nám úřad navrhnout jinou lokalitu," uvedl Záraz.

Představitelé města ale namítají, že setkání anarchistů nějak omezit nemohli. "Jednali jsme s policií a ta nám nakonec sdělila, že se obě akce ve stejnou dobu konat nemohou. Pro rekonstrukci bitvy, kde se používají zbraně, totiž pořadatelé musejí mít výjimku ze zákona o nošení zbraní. Kvůli akci anarchistů ji však policie vystavila jen na dopoledne, aby v ulicích nebyly zbraně a anarchisté zároveň," řekl již dříve starosta Rumburku Jaroslav Sykáček.

Dvacítka anarchistů protestovala v Rumburku na Děčínsku za asistence asi 150 policistů proti státnímu militarismu a Severoatlantické alianci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video