Policisté vedou spoutaného Jaroslava Starku do vazby. (17. listopadu 2006)

Policisté vedou spoutaného Jaroslava Starku do vazby. (17. listopadu 2006) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Za fiasko v kauze Starka si může policie sama, zmizel jí klíčový svědek

  • 20
Za to, že elitní protimafiánský útvar ÚOOZ musel zrušit obvinění příbramského bosse Jaroslava Starky a jeho skupiny z únosu Krejčířova otce, si z části může policie sama. V průběhu vyšetřování se totiž zbavila svého klíčového svědka Michaela Klimenta.

V roce 2008 ho policie propustila z nejtajnějšího programu na ochranu svědků. Kliment, který je bývalý vekslák a člen podsvětí, ale v obavě o život zmizel.

Lambert Krejčíř

Když přežil dva pokusy o vraždu, požádal policii o pomoc. Pro detektivy ÚOOZ to byl velmi cenný informační zdroj. Rozkryl jí vztahy v podsvětí, včetně toho, kdo si podle něj objednal různé násilné akce. Pomohl tak spustit velké policejní tažení proti mafii. Za to ho kriminalisté umístili do tajného programu na ochranu svědků pod krycím jménem Alex Hrdlička.

Jako první na své jméno do protokolu vypověděl, že únos Lamberta Krejčíře, otce uprchlého miliardáře Radovana, zorganizoval fotbalový boss z Příbrami Jaroslav Starka. Prý proto, že měl s rodinou Krejčíře spor o 80 milionů korun.

Lambert Krejčíř prý chtěl po Starkovi, aby jim dluh vrátil. V roce 2002 byl totiž Radovan Krejčíř ve vazbě za podvody a tunelování. A jeho otec sháněl finanční hotovost na zaplacení kauce na jeho propuštění.

"Potvrzuji, že o tom všem jsem vypovídal. V protokolech figuruji pod krycím jménem Alex Hrdlička. Téměř všechny detaily o akci Lambert Krejčíř jsem se dozvěděl od Petra Šebesty," řekl Kliment.

Vyhrožoval Romům

V roce 2008 však policie Klimenta z programu propustila. A to kvůli výtržnosti. Opil se a v jedné restauraci vyhrožoval místním Romům. "Tím ohrozil sebe i ochranku," zdůvodnil vyřazení tehdejší ministr vnitra Ivan Langer, který rozhodnutí vydal.

Michael Kliment na snímku z poloviny devadesátých let.

Tím si však policie notně zkomplikovala vyšetřování. Kliment po propuštění avizoval, že k soudu svědčit nepřijde. A to byl pro žalobce problém - jeho předchozí svědectví by nemělo takovou váhu.  "U soudu vypovídat nebudu. Byla dohoda a já jsem ji neporušil," říkal Kliment.

Policista Hynek Vlas, který výslechy Klimenta vedl a v únoru 2008 odešel od policie, tvrdí, že Klimentovo vyhození z programu na ochranu svědků byla chyba. "Každopádně si myslím, že se mělo udělat víc pro to, aby v ochraně zůstal. A když už se dostal ven, policie mohla udělat daleko víc, aby s ním byla v kontaktu, aby si udržela jeho svědectví," míní Vlas.

"Když se přetrhne nit mezi Klimentem a policií, může se navázat mezi Klimentem a tou druhou stranou, tedy podsvětím. To nikdo nemůže vyloučit. Motivace lidí, proč začnou mluvit, bývá velmi křehká. A stalo se už mnohokrát, že přestože svědci policii řekli vše, u soudu to vzali zpět nebo ztráceli paměť," dodal.

Výpověď Radovana ničemu nepomohla

Ve vyšetřování však selhal i další důležitý svědek - uprchlík Radovan Krejčíř, syn uneseného. Ten policistům sliboval, že má proti Starkově skupině důkazy. "Neustále naznačoval, že ví, že to udělal Starka a sehnal pro to důkazy," řekl MF DNES zdroj obeznámený s vyšetřováním. Nakonec však loni v březnu při výpovědi v jihoafrickém Johannesburgu couvl. "Jeho výpověď vyšetřování neposunula," souhlasí mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Lambert Krejčíř byl unesen v roce 2002 v době, kdy jeho syn Radovan zrovna seděl ve vazbě. Unesený muž pak podle policistů zemřel. Možná v kufru auta na srdeční zástavu. Tělo se ale nikdy nenašlo, což je třetí důležitá okolnost, která policii donutila navrhnout zastavení případu. Konečné slovo je nyní na státním zástupci, kterému návrh protikorupční policie předala v pondělí.

Klimenta po propuštění vyhledal reportér MF DNES Jaroslav Kmenta. Měsíce jej schovával na tajném místě a zaznamenával jeho zpověď. Tu zpracoval v knize Svědek na zabití.


Video