Policie šetří akciový podvod

P r a h a - Vyšetřovatel obvinil pět bývalých vysokých představitelů tří makléřských společností a výrobních firem - Spolchemie Ústí nad Labem a Železárny a drátovny Bohumín (ŽDB) - z rozsáhlých podvodů. Kvůli nim přišly oba výrobní podniky v letech 1996 a 1997 o dvě miliardy korun.

PODVOD PRVNÍ
Tři makléřské firmy - Moravsko-česká burzovní společnost Ostrava, Akcie Morava a společnost TKO z Ústí nad Labem - získaly před pěti lety od Spolchemie asi miliardu korun na nákup akcií několika firem. Makléři je však na účet podniku nikdy nepřevedli. Trojice makléřských firem přitom byla v době pochybné transakce personálně propojena se Spolchemií.

Tím však tyto podezřelé transakce neskončily. Spolchemie vložila svou pohledávku vůči makléřům jako nepeněžitý vklad do nově vznikající firmy Exportní průmyslová. V jejím čele opět stanuli lidé z makléřských společností. Druhým akcionářem Exportní průmyslové se pak stala společnost ŽDB, rovněž ovládaná lidmi ze zmiňované podnikatelské skupiny.

PODVOD DRUHÝ
ŽDB nakoupila akcie Exportní a průmyslové za jednu miliardu korun, přestože jejich tržní hodnota byla nulová. Exportní a průmyslová poté za získané peníze ovládla oba podniky. Ty se však kvůli podezřelým transakcím dostaly do těžkých potíží. "Nakonec jsme museli o ztrátu z obchodů s makléři snížit základní jmění," uvedl mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř.

DŮSLEDKY
Zdroj blízký vedení ŽDB uvedl, že Exportní a průmyslová poškozovala hutní podnik i jinými transakcemi. První se týká směnek za 675 milionů korun, které vydala Exportní průmyslová a  zaručila se za ně majetkem železáren. Protože dlužník směnky neuhradil, bohumínské železárny přišly o zastavený majetek. Další ztráty zaznamenaly ŽDB tím, že musely za nevýhodných podmínek ručit za další firmy blízké Exportní a průmyslové.

Z vlivu Exportní průmyslové se dostala Spolchemie před dvěma lety, kdy ji převzal stát. ŽDB kvůli dalším pochybným transakcím s někdejším majitelem byly dlouhou dobu ohroženy konkursem a loni jim nakonec soud povolil vyrovnání s věřiteli.

POLICIE OBVINILA PĚT LIDÍ
Podle dostupných informací je mezi obviněnými například nynější místopředseda představenstva Exportní průmyslové Petr Kucharčík, který působil v obou výrobních podnicích a v jedné ze tří makléřských firem. "Nemám zatím potřebu cokoli komentovat," řekl ve čtvrtek.

Dalším z obviněných by mohl být i bývalý předseda představenstva společnosti Akcie Morava Rudolf Staškovan. Ten spolupracuje se senátory za ODS Milanem Balabánem a Mirkem Topolánkem. Staškovan totiž řídí dozorčí radu společnosti Free Zone Ostrava. Ve funkcích předsedy a místopředsedy představenstva tam figurují právě oba senátoři.

Podle obchodního rejstříku byl Balabán předsedou představenstva Free Zona Ostrava už v roce 1991. Zůstal tam až do října 1996, kdy jej nahradil současný ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. V té době vstoupil do dozorčí rady společnosti i Staškovan. Do funkce předsedy představenstva se Balabán vrátil v září 2000.

Topolánek, který je v představenstvu od roku 1991, také tvrdí, že Staškovana téměř nepotkával. "Obvinění čeká na každého z nás. Ke stíhání Staškovana se nebudu vyjadřovat, dokud nebude odsouzen. K jeho práci ve Free Zoně Ostrava nemám výhrady," řekl senátor.

Dalším obviněným je podle policejního zdroje i Evžen Stejskal, který působil ve statutárních orgánech ŽDB. Společně s ním policie vyšetřuje údajně i Otakara Kučeru. "Ten byl členem představenstva TKO Ústí nad Labem," řekl zdroj. Posledním obviněným je prý Petr Kaltot.

Obvinění jsou stíháni na svobodě a hrozí jim až dvanáct let vězení.

,

Video