Šéf Hradní stráže musí vyvracet podezření, že jeho vojáci užívají drogy nebo že on sám zneužívá svou funkci. Ilustrační foto

Šéf Hradní stráže musí vyvracet podezření, že jeho vojáci užívají drogy nebo že on sám zneužívá svou funkci. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček, MAFRA

Policie: Šéfa Hradní stráže chtěl zničit jeho předchůdce

  • 9
Nejudávanější občan v Česku, plukovník Radim Studený – velitel Hradní stráže – už s největší pravděpodobností ví, kdo o něm psal po mnoho měsíců anonymní pomluvy prezidentu republiky, premiérovi, ministru obrany i náčelníkovi generálního štábu. Podle policistů to byl jeho předchůdce.

Celkem šlo o desítky anonymů, které oznamovaly, že při manipulaci se zbraněmi bylo postřeleno několik vojáků Hradní stráže, že se v ní užívají drogy, že tam slouží neschopný "odpad", jehož se armáda zbavuje, nebo že Studený v den státního svátku v opilosti rozkopal pamětní věnce.

Z autorství pomlouvačných udání je podle policie podezřelý bývalý velitel Hradní stráže Jaroslav Pekař. Ten to v rozhovoru s MF DNES striktně popřel.

"Vyšetřování skončilo. Spis jsme předali armádě ke kázeňskému projednání," řekla žalobkyně Šárka Pokorná.

Musel se zbláznit

Nechybělo mnoho, aby lavina desítek anonymních udání přiměla velitele Hradní stráže plukovníka Radima Studeného k odchodu z prestižního postu. "Z mého pohledu přestávalo být únosné, abych v blízkosti prezidenta republiky dále setrvával, a tak ho svým způsobem kompromitoval," vysvětluje Studený.

Naráží tím na jinou aféru, kdy před časem rezignoval šéf prezidentovy vojenské kanceláře Ivo Zbořil, protože se zapletl do korupčního skandálu na generálním štábu. "Naštěstí mi teď ale nadřízení oznámili, že vojenská policie odhalila autora šílených udání," říká s viditelnou úlevou Studený. A poprvé zmiňuje i desítky jiných dopisů adresovaných jeho manželce. "Když to shrnu do jedné slušnější věty, tak jsem jí měl být nevěrný," dodává.

O jménu autora udání odmítá Studený spekulovat. "Ten člověk se ale musel svým způsobem zbláznit. Naznačili mi jen to, že jde o bývalého důstojníka Hradní stráže. Více vám nemohu sdělit," omlouvá se.

Plukovníkův předchůdce Jaroslav Pekař, jehož policie z autorství udání podezřívá, tvrdí, že jsou to všechno jen domněnky. "Neřeším to. Je to věc Hradní stráže, tak ať si to také vyřeší ona," říká Pekař, který je nyní ředitelem krajského vojenského velitelství Praha.

I náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky František Hrabal přiznává, že odhalení autora anonymních udání zachránilo Studenému kariéru. "I když jsem věřil v jeho bezúhonnost, tu lavinu anonymů už nešlo dál ignorovat. Plukovníkovu pozici zde na Hradě velmi oslabovala," přiznává generál. Výsledek vyšetřování vojenské policie přišel podle něj v nejvyšší čas.

Nadřízený Jaroslava Pekaře generál Jaroslav Kocián MF DNES přiznal, že s jedním ze svých podřízených projednává přestupek, který se týká anonymů. "Až do uzavření celého případu se ale k šetření nemohu vyjadřovat," odmítl být sdílnější generál.

Za neomluvitelné selhání jednotlivce považuje skandál šéf generálního štábu Vlastimil Picek. "Po stránce lidské i profesní je pro mne tento čin nepřijatelný a nemám pro něj omluvy," říká na adresu autora udání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video