Policie se stahuje, opatření končí

  • 38
Odpůrci Severoatlantické aliance skončili své protesty, zahraniční delegace z metropole odjíždějí. Policejní síly se proto stahují. "V centru města už nejsou žádní těžkooděnci," řekla iDNES policejní mluvčí Iva Knolová. Také provoz metra se vrátil do normálních kolejí, vlaky opět staví ve stanici Vyšehrad. Mizí zátarasy v okolí Kongresového centra, Obecního domu, v běžném provozu je i Pražský hrad.

Ministr vnitra Stanislav Gross na tiskové konferenci oznámil, že je s průběhem summitu spokojen.

"Chci poděkovat Pražanům i návštěvníkům Prahy za trpělivost při bezpečnostních opatřeních a policistům za naprosto perfektní profesionální práci," řekl.

"Můžeme konstatovat, že naše taktika byla úspěšná. Pokud jde o narušení veřejného pořádku, průběhu summitu i nebezpečí teroristického útoku, policie si s těmito nebezpečími poradila," podotkl ministr.

Dodal, že policisté, kteří přijeli do metropole z ostatních regionů, se v sobotu ráno pravděpodobně rozjedou do svých domovů.

Kolář: Pomohly kontroly a malá účast radikálů
Policejní prezident Jiří Kolář považuje za úspěch, že policie nemusela během protestů vůbec zasahovat.

"Pomohla nám opatření na hranicích. Jasné je také to, že se v Praze nesešel velký počet levicových radikálů," říká Kolář.

"Neodpovídám za organizaci demonstrací levicových aktivistů, to by bylo absurdní," odpovídal policejní prezident na otázku, proč radikálové do Prahy nedorazili.

Na otázku, proč policie odhadovala před summitem počet demonstrantů na 12 tisíc, Kolář prohlásil: "Vycházeli jsme ze tří zdrojů, Jednak z našich policejních, z informací rozvědky a také od zahraničních kolegů."

"První odhad jsme dělali několik měsíců dopředu, vycházeli jsme ze situace, která tu byla před dvěma lety při zasedání MMF. Tomu jsme také přizpůsobovali bezpečnostní opatření," dodal Kolář.

Bezpečnostní opatření přišla podle něho na 620 milionů korun. Více než polovina prostředků padla na výzbroj a další materiál, dvě stě milionů se vyčlenilo na platy policistů.

Gross: Netrpme sebemrskačstvím
Ministr Gross dodal, že výbava pro policii není jednorázovou investicí. "Vrtulníky s termovizí využijeme při pátrání po pohřešovaných, robota na zneškodňování bomb například při nálezech podezřelých balíčků," odpovídal Gross na to, zda opatření nebyla přehnaná.

Podle ministra může být Česko na zvládnutí summitu hrdé. "Netrpme stále nějakým sebemrskačstvím. Nevím, proč se musíme stále trápit tím, že se něco zvoralo. Je to takový typický rys naší povahy."

Není jisté, kdy se vrátí hranice k normálu 
Policisté zatím neřekli, kdy se vrátí obvyklý provoz na hranice. Opatření při příjezdu přitom teď znamenají až dvouhodinové zdržení.

"S určitostí mohu říct, že bezpečnostní opatření na hranicích budou probíhat až do ukončení summitu," řekla dopoledne mluvčí cizinecké policie Klára Krejčí. Podle ní byl v pátek ráno provoz už normální. "Čeká se přibližně dvě hodiny při příjezdu na přechodu Dolní Pustevny."

Metro staví na Vyšehradě
Kolem 17. hodiny se otevřela stanice metra C Vyšehrad, která sousedí s Kongresovým centrem. Během zasedání tudy vlaky pouze projížděly. "Na celé trase C máme normální provoz. Vše jde bez problémů," potvrdil iDNES dispečer Dopravního podniku.

Podle policie už nebyl k uzavření stanice důvod. "Většina delegátů Kongresové centrum opustila. Důvody pro bezpečnostní opatření tedy skončily," doplnila Knolová.

Hradu i Obecní dům jsou přístupné
Ve stejnou hodinu policie zrušila opatření kolem Obecního domu. "Na místě nejsou žádné zábrany ani policisté," řekla iDNES policejní mluvčí Tereza Bílková. K náměstí Republiky tak opět mohou auta.

Uzavírka části ulice V Celnici v blízkosti hotelů Marriot a Reneissance, kde jsou ubytování někteří delegáti summitu, by podle ní ale měla trvat až do soboty.

O uzavření okolí Pražského hradu se už neuvažuje. "V 16 hodin jsme zpřístupnili všechny prostory," potvrdil mluvčí prezidenta Ladislav Špaček.


Video